Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Zespół suchego oka jest chorobą polegającego na niedostatecznym wydzielaniu łez, albo na zaburzeniach składu kolejnych warstw filmu łzowego.

Ladit 280x336

W przypadku, gdy zostanie zdiagnozowany zespół suchego oka leczenie polega na syntetycznym nawilżaniu gałki ocznej za pomocą specjalnych preparatów w postaci kropel do oczu.

Zaleca się stosowanie kropel do oczu niezawierających konserwantów. Preparaty tego typu zawierają czynniki nawilżające, w tym między innymi glicerynę, kwas hialuronowy i beta glukan.

Najlepiej stosować krople w pojedynczych ampułkach.

Pacjent ma wówczas gwarancję sterylności i braku konserwantów. Jeżeli występuje zespół suchego oka leczenie wymaga zakraplania sztucznych łez co 2 godziny.

Leczenie zespołu suchego oka jest zwykle długotrwałe.

W niektórych przypadkach konieczne jest stosowanie kropel stale.

Leczenie zespołu suchego oka może polegać także na hamowanie odpływu łez.

W ten sposób można uniknąć stałego stosowania sztucznych łez. Hamowanie odpływu łez jest sposobem leczenia stosowanym z uwagi na alergie i podrażnienia.

Leczenie zespołu suchego oka oparte na hamowaniu odpływu łez polega na założeniu kolagenowych zatyczek do czterech kanalików łzowych. Jeżeli oczy zaczynają łzawić należy usunąć dwie górne zatyczki. Jeżeli ilość łez zostanie wyrównana i pacjent będzie czuł się komfortowo, zamiast kolagenowych zatyczek zakłada się koreczki silikonowe.

Ladit 160x600

Gdy pojawi się zespół suchego oka leczenie może polegać także na unikaniu przebywania w klimatyzowanych pomieszczeń. Poza tym jeśli zostanie zdiagnozowany zespół suchego oka trzeba zadbać o skrócenie czasu pracy przy monitorze oraz nawilżać powietrze w pomieszczeniach.

Zespół suchego oka zwany potocznie suchym okiem jest zespołem objawów, które mogą prowadzić do przewlekłego zapalenia rogówek i spojówki. Brak odpowiedniego nawilżenia gałek ocznych powoduje wystąpienie szeregu uciążliwych objawów.

Pacjent ma wrażenie, że pod powiekami znajduje się ciało obce.

Kolejnym symptomem jest pojawienie się suchości oczu oraz pieczenie oczu. Dodatkowo obraz kliniczny obejmuje zmęczenie oczu, bólu oka oraz okresowego przymglenia widzenia.

Uciążliwe symptomy zespołu suchego oka mogą się nasilić w niekorzystnych warunkach otoczenia, w tym szczególnie w pomieszczeniach o s suchym powietrzu.

Najczęściej na zespół suchego oka cierpią osoby, które przebywają w klimatyzowanych pomieszczeniach, albo w pomieszczeniach, gdzie zastosowano ogrzewanie centralne.

Kolejne czynniki, które mogą spowodować nasilenie objawów to wiatr i słońce, dym papierosowy oraz miejski smog. Należy dodać, że wykonywanie niektórych czynności może doprowadzić do nasilenia objawów. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.