Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

W przypadku choroby, takiej jak Zespół Tourette?a leczenie jest nie zawsze możliwe. Leczenie zespołu Tourette'a z reguły jest ograniczone do terapii behawioralnej i farmakoterapii.

Ladit 280x336

Leczenie zespołu Tourette'a opiera się przede wszystkim na stosowaniu blokerów receptorów D2. Są to środki zwane neuroleptykami. Metody alternatywne, które obecnie nie są już stosowane, to zastrzyki z toksyny botulinowej paraliżujące struny głosowe.

Tego typu leczenie zespołu Tourette?a miało ten skutek, że niekontrolowane zachowanie stawało się mniej widoczne. Współcześnie w praktyce stosuje się także inne leki u osób cierpiących na zespół Tourette?a. Leczenie może opierać się na stosowaniu atomoksetyny lub blokerów kanału wapniowego.

Poza tym, u osób chorujących na zespół Tourette?a leczenie może polegać także na stosowaniu klonidyny lub neuroleptyków atypowych. Warto bliżej przyjrzeć się środkom farmaceutycznym, takim jak neuroleptyki, ponieważ to one znajdują główne zastosowanie w leczeniu wspomnianej choroby.

Leki przeciwpsychotyczne stosuje się także w terapii zaburzeń psychicznych, takich jak schizofrenia czy inne psychozy, w przebiegu których chory doznaje urojeń, omamów, zaburzeń uczuciowości, aktywności i świadomości.

Ladit 160x600

Neuroleptyki charakteryzują się silnym działaniem uspokajającym, co wynika z hamowania aktywności komórek nerwowych.

 

Substancje, o których mowa wpływają na procesy oddechowe komórek układu nerwowego. Nie powodują efektu narkotycznego, stąd też nie mogą prowadzić do uzależnienia. Neuroleptyki są stosowane między innymi  w przypadku psychoz, w przebiegu których występują objawy osiowe i wytwórcze.

Mają pomocnicze zastosowanie w depresji oraz bezsenności. Wykorzystuje się je w zwalczaniu myśli samobójczych. Leki przeciwpsychotyczne mogą prowadzić do działań niepożądanych. Jednym z najczęstszych jest parkinsonowski zespół poneuroleptyczny.

Neuroleptyki starszych generacji powodowały także mnóstwo skutków ubocznych w formie objawów wegetatywnych, w tym między innymi suchość w jamie ustnej, a także zaburzenia akomodacji i nadmierną senność. Inne skutki uboczne zażywania narkoleptyków są związane z zaburzeniami funkcjonowania wątroby i zaburzeniami funkcji seksualnych.

Neuroleptyki można podzielić na leki przeciwpsychotyczne pierwszej generacji oraz drugiej generacji. Leki przeciwpsychotyczne należące do pierwszej generacji często są określane mianem klasycznych i typowych. Z kolei neuroleptyki drugiej generacji określa się jako atypowe.  Jedna odpowiedź do “Zespół Tourette'a leczenie”

  1. Mój syn od miesiąca stosuje Laminine. Efekt bardziej niż zadowalający. Mniejszy przymus tikania i większe odprężenie Anna

     

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.