Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Zespół wstrząsu toksycznego (ang. toxic shock syndrome) jest ostrym i zagrażającym życiu zatruciem.

Ladit 280x336

Przebieg zespołu wstrząsu toksycznego charakteryzuje się podwyższoną temperaturą ciała, obniżeniem ciśnienia tętniczego krwi, wysypką i zaburzeniem czynności wielu wewnętrznych narządów.

W przebiegu zespołu wstrząsu toksycznego może również dojść do złuszczania naskórka w fazie rekonwalescencji. Zespół wstrząsu toksycznego został po raz pierwszy opisany w latach 70. XX wieku.

Wzrost zachorowalności nastąpił na początku lat 80.

Choroba wystąpiła u wielu miesiączkujących kobiet.

Około połowy wszystkich zachorowań na zespół wstrząsu toksycznego ma związek z miesiączkowaniem, połogiem i septycznym poronieniem. Zespół wstrząsu toksycznego może wystąpić jako powikłanie po zabiegu (m.in. ginekologicznym) oraz w wyniku stosowanie mechanicznych środków antykoncepcyjnych i dopochwowych tamponów.

Choroba może wystąpić w przebiegu zróżnicowanych uszkodzeń i chorób skóry (np. oparzeń, ran, odmrożeń, ugryzieniu przez owada).

Przyczyny zespołu wstrząsu toksycznego są związane z zakażeniem gronkowcem złocistym.

Bakteria wytwarza toksyny, m.in. TSST-1 i enterotoksynę B. Rozwój zespołu wstrząsu toksycznego następuje wówczas, gdy dojdzie do kolonizacji organizmu bądź infekcji gronkowcem złocistym wytwarzającym toksynę.

Ladit 160x600

Drugim warunkiem rozwoju omawianej choroby jest występowanie niskiego poziomu przeciwciał zabezpieczających przeciw działaniu toksyny. Wspomniane przeciwciała występują dopiero w populacji dorosłych. W związku z tym zespół wstrząsu toksycznego najczęściej występuje u dzieci i młodzieży.

Chorobie towarzyszy erytrodermia będąca uogólnionym zajęciem skóry.

Na jej powierzchni pojawia się zaczerwienienie i dochodzi do złuszczenia na ponad 90% powierzchni skóry. Erytrodermia towarzyszy nie tylko zespołowi wstrząsu toksycznego.

Może ona wystąpić również w przebiegu łuszczycy, ziarniniaka grzybiastego, alergicznego wyprysku kontaktowego, rumienia wielopostaciowego i atopowego zapalenia skóry. Poza tym, erytrodermia może zostać spowodowana lekami.

Zespół wstrząsu toksycznego może spowodować wiele zaburzeń

  • układu mięśniowego
  • układu pokarmowego
  • ośrodkowego układu nerwowego
  • wątroby
  • nerek
  • układu krwiotwórczego

Około 2,5% przypadków zespołu wstrząsu toksycznego występującego w związku z menstruacją prowadzi do zgonu.

Śmiertelność chorych w innych przypadkach wynosi 6,5%. Zespół wstrząsu toksycznego nie pozostawia trwałej odporności.

Kobiety, które raz zachorowały nie powinny stosować mechanicznych środków antykoncepcyjnych, ani tamponów dopochwowych. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.