Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (łac. spondylitis ankylopoetica) jest przewlekłą i postępującą chorobą tkanki łącznej.

Ladit 280x336

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa należy do chorób o podłożu autoimmunologicznym. W przebiegu choroby, jaką jest zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, dochodzi do stopniowego usztywniania drobnych stawów międzykręgowych, stawów krzyżowo-biodrowych i więzadeł miedzykręgowych.

Należy dodać, że choroba zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet.

Występowanie zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa jest częstsze w młodym i średnim wieku. Choroba rozpoczyna się bardzo łagodnie i rozwija się bardzo powoli.

Sygnałem świadczącym o rozwoju choroby, jaką jest zesztywniające zapalenie stawów jest ból zlokalizowany w dolnym odcinku pleców, albo w okolicy pośladków.

Ból zwykle ma symetryczny charakter i nasila się w godzinach nocnych. Narasta w unieruchomieniu i zmniejsza się po aktywności fizycznej. W miarę rozwoju choroby dolegliwości są coraz bardziej dokuczliwe.

Dolegliwości bólowe występują również w innych odcinkach kręgosłupa, między innymi w odcinku szyjnymi i piersiowym. Dochodzi do zajęcia stawów proksymalnych, większych stawów, rzadziej drobnych. Specyficzne dla choroby, jaką jest zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, jest występowanie bólu i sztywności w okolicy żeber oraz bólu pięt.

Ladit 160x600

Osoba cierpiąca na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa posiada bardzo charakterystyczną postawę.

 

Jest lekko pochylona do przodu, a chodząc patrzy w ziemię. Podczas oglądania się za siebie musi obracać całe ciało.

Choroba rozwija się tylko w obrębie stawów kręgosłupa, ale sygnały świadczące o rozwoju choroby mogą wystąpić objawy, które nie dotyczą kręgosłupa, lecz innych części ciała. Chorobie, jaką jest zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, mogą towarzyszyć zapalenie tęczówki, aorty wstępującej i prostaty.

Wraz ze schorzeniem może wystąpić także włóknienie płuc, zapalenie jelit oraz amyloidoza. Inne choroby, które mogą pojawić się w przebiegu zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, to niedomykalność zastawki mitralnej oraz niedomykalność zastawki aortalnej.

Rozpoznanie choroby  jest oparte na kryteriach nowojorskich, które zostały nieco zmodyfikowane. Kryterium radiologiczne polega na stwierdzeniu występowania obustronnych zmian zapalnych w stawach krzyżowo-biodrowych II, III lub IV stopnia, albo jednostronnych III lub IV stopnia.

Rozpoznanie zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa jest pewne wtedy, gdy zostanie spełnione opisane wyżej kryterium radiologiczne oraz co najmniej jedno kryterium kliniczne.

Do kryterium klinicznych zalicza się między innymi zmniejszenie ruchomości klatki piersiowej oraz ograniczenie ruchomości w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.