Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Zgaga (łac. pyrosis) jest uczucie palenia za mostkiem, może mu towarzyszyć kwaśny posmak w ustach.

Ladit 280x336

Występuje u osób w  każdym wieku, ale większość przypadków dotyczy u osób starszych. Zgaga wymaga kontaktu z lekarzem, jeżeli uczuciu dyskomfortu dodatkowo towarzyszą inne niepokojące objawy związane z funkcjonowaniem układu pokarmowego.

Zgaga jest skutkiem cofania się kwaśnej treści żołądkowej do dolnego odcinka przełyku. Czasami cofa się nawet do górnego odcinka i jamy ustnej. Może współwystępować ze stanem zapalnym przełyku. Jeśli chodzi o przypadłość, taką jak zgaga przyczyny są związane z upośledzeniem czynności pierścienia mięśniowego, zwanego dolnym zwieraczem przełyku.

Jest on fizjologiczną przegrodę między przełykiem, a żołądkiem i w normalnych warunkach rozkurcza się w czasie połykania pokarmu. Opisywane schorzenie jest zatem symptomem niewydolności zwieracza oraz podrażnienia błony śluzowej przełyku kwas solny.

W zapobieganiu przypadłości, jaką jest zgaga dieta okazuje się być najbardziej skuteczna. Zdrowa, zbilansowana dieta pozwala zmniejszyć masę ciała u osób z nadwagą, które są najbardziej narażone na zgagę. Należy unikać leżenia po posiłku, a kolację spożywać najpóźniej trzy godziny przed snem.

Ladit 160x600

Niektóre pokarmy i używki nasilają dolegliwości zgagi.

 

Są to kawa, czarna herbata, alkohol, a także pikantne przyprawy, kwaśne soki owocowe i słodycze (szczególnie czekolada). Powinno się jeść częste posiłki, ale niewielkie. Nie można dopuszczać do przepełnienia żołądka.

Zaleca się również maksymalnie ograniczyć lub zaprzestać palenia papierosów. Gdy zaatakuje zgaga domowe sposoby są warte zastosowania. Bezpieczne i skuteczne metody pozwolą szybko pozbyć się nieprzyjemnego uczucia.

Jednym z nich jest soda oczyszczona. Wystarczy rozpuścić łyżeczkę sody należy rozpuścić w szklance wody i wypić. Nie jest to sposób polecany kobietom w ciąży. W przypadku pojawienia się dolegliwości, jaką jest zgaga domowe sposoby są związane również z herbatkami ziołowymi.

Bardzo dobrze działają miętowa i rumiankowa. Dobrze jest wypić ciepły napar małymi łykami, a uczucie pieczenia szybko minie. U osób, u których występuje zgaga domowe sposoby spisują się na medal. Za najbardziej popularne i smaczne metody leczenia zgagi uchodzi jedzenie orzechów.

Garść migdałów lub orzeszków ziemnych rozwiąże problem. Wystarczy zjeść taką przekąskę po posiłku, aby zapobiec pojawieniu się uczucia pieczenia. Domowe sposoby są dobrą alternatywą dla leków, które u niektórych osób mogą wywoływać skutki uboczne. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.