Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Ziarnica złośliwa (łac. Lymphogranulomatosis maligna) jest chorobą, która atakuje tkankę limfatyczną i węzły chłonne. Ziarnica złośliwa charakteryzuje się częściowo bezobjawowym przebiegiem.

Ladit 280x336

Rozsiew poza układ limfatyczny w przypadku choroby, takiej jak ziarnica złośliwa występuje z dużym opóźnieniem. Nawet późne rozpoznanie daje szansę na wyleczenie. W większości przypadków, gdy zostaje zdiagnozowana ziarnica złośliwa rokowania są bardzo pomyślne.

Ziarnica złośliwa przyczyny ma związane z wirusem Epsteina - Barr. Z reguły występuje ziarnica złośliwa u dzieci poniżej 16. roku życia oraz u dorosłych po 50. roku życia. Ziarnica złośliwa i chłoniaki nieziarnicze mogą być związane z uwarunkowaniami genetycznymi.

Wśród czynników etiologicznych wymienia się także promieniowanie jonizujące, immunosupresję oraz infekcje wirusowe. Obserwując obraz kliniczny można łatwo zrozumieć, co to jest ziarnica złośliwa.

Ziarnica złośliwa rokowania ma zależne od stopnia zaawansowania choroby.

 

Gdy występuje pierwszego stopnia ziarnica złośliwa rokowania są najbardziej pomyślne. W przypadku, gdy zostanie zdiagnozowana czwartego stopnia ziarnica złośliwa rokowanie jest najmniej pomyślne.

Ladit 160x600

Dochodzi wówczas do zajęcia jednego, albo więcej narządów pozalimfatycznych oraz innych tkanek. Ziarnica złośliwa jest znana również jako choroba Hodgina. Choroba nowotworowa o której mowa, charakteryzuje się wytwarzaniem tkanki ziarniczej w węzłach chłonnych i rozprzestrzenianiem jej w śledzionie, a następnie w różnych narządach wewnętrznych.

Z reguły rozwija się u młodych osób, a jej pierwszym objawem jest bezbolesne powiększenie węzłów chłonnych na szyi bądź na karku. Wskazaniem do przebadania się pod kątem ziarnicy złośliwej jest narastająca niedokrwistość i przyspieszony OB.

Choroba Hodgina należy do grona chłoniaków złośliwych. Są to nowotwory złośliwe, które wywodzą się z tkanek limfatycznych. Z reguły pojawiają się w węzłach limfatycznych, zwanych też chłonnymi. Powodują ich guzowate powiększenie.

Mogą także powstawać w innych narządach posiadających tkankę limfatyczną. Przykładem jest śledziona. W zależności od budowy histologicznej i biologicznych różnic można wyróżnić kilkanaście rodzajów chłoniaków złośliwych.

Zalicza się je do grupy o niskim, średnim i wysokim stopniu złośliwości. Chłoniaki złośliwe można podzielić na ziarnicę złośliwą i pozostałe chłoniaki nieziarnicze.

Na rozwój choroby wpływa ogół czynników kancerogennych, między innymi czynniki fizyczne, chemiczne i biologiczne. Współdziałanie dużej liczby czynników znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • ziarnica oka

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.