Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Ziarniniak Wegenera jest chorobą systemową zaliczaną do grona schorzeń określanych jako martwicze ziarniniakowe zapalenia naczyń.

Ladit 280x336

Ziarniniak Wegenera zajmuje przede wszystkim naczynia tętnicze małe i średnie. Choroba może rozwijać się także w obrębie żył i naczyń włosowatych. W ostatnich latach można zauważyć, że wzrasta liczba zachorowań w Europie Północnej.

W przypadku choroby, takiej jak ziarniniak Wegenera, rokowania są niezbyt dobre, bo choć zmiany szybko ustępują po zastosowaniu standardowego leczenia, to wciąż wskaźnik śmiertelności jest dość wysoki.

Ziarniniak Wegenera ma tendencję do nawrotów. Problemem jest także zbyt późne wykrycie choroby. Szacowany czas remisji wynosi około 1-9 lat. Ziarniniak Wegenera jest znany także pod nazwą ziarniniakowatości z zapaleniem naczyń. Choroba atakuje górne drogi oddechowe, nerki i płuca.

Symptomy towarzyszące chorobie są bardzo mało charakterystyczne i obejmują m.in. brak apetytu, gorączkę, osłabienie i chudnięcie. Występują także krwotoki płucne, krwawienia z nosa oraz plucie krwią. Na przewodach nosowych mogą wystąpić owrzodzenia.

horobie nierzadko towarzyszy uszkodzenie słuchu, zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok przynosowych lub zapalenie twardówki oka. Bardzo niebezpieczne jest zajęcie nerek, ponieważ prowadzi do szybko postępującej niewydolności tych narządów. Dodatkowo, pojawiają się symptomy świadczące o zajęciu płuc, np. zapalenie oskrzeli i nacieki w płucach. Ziarniniak Wegenera przyczyny ma nie znane.

Ladit 160x600

W ostatnich latach lekarze badający chorobę, jaką jest ziarniniak Wegenera przyczyny upatrywali w mutacji genów.

 

Niemniej nie ma żadnych dowodów, które jednoznacznie określałyby czynniki etiologiczne powodujące, że w organizmie człowieka rozwija się ziarniniak Wegenera. Przyczyny są nieznane,stąd terapia ma charakter leczenia objawowego. Obecnie stwierdzono tylko, że w przebiegu choroby w ciele człowieka pojawiają się przeciwciała cANCA, które są skierowane przeciw enzymowi rozkładającemu specyficzne białka.

Prowadzone obecnie obserwacje sugerują też, że wymienione przeciwciała najprawdopodobniej są bezpośrednim czynnikiem etiologicznym prowadzącym do rozwoju ziarniniaka Wegenera.

Na razie są to tylko sugestie i choć są bardzo prawdopodobne, nie zostały naukowo potwierdzone. Stąd też konieczność prowadzenia dalszych badań w tym zakresie. Odnalezienie przyczyny choroby i jej pierwotnego ogniska umożliwiłoby opracowanie terapii przyczynowej, która znacząco zmniejszyłaby śmiertelność wśród chorych na to schorzenie.

Ziarniniak Wegenera powoduje uszkodzenia narządów poprzez zapalenie naczyń. Białe ciałka krwi niszczą naczynia krwionośne, prowadząc do uszkodzenia ściany naczyń. Niedokrwiony narząd może ulegać martwicy, z powodu braku substancji odżywczych.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • ziarniak płuc
  • ziarniniak wegenera przyczyny
  • nawrot ziarniniaka wegenera
  • ziarniniak wegenera forum

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.