Zioła mniej znane – Iglica pospolita

Obecnie powszechnie znanych i używanych jest jedynie kilkanaście gatunków ziół. Kiedyś, gdy leki syntetyczne nie były tak powszechnie dostępne, ludzie często korzystali z darów natury, jakimi są zioła, i w powszechnym użyciu było ich znacznie więcej niż dziś. To, że dziś wiele cennych gatunków uznawanych jest za zioła mniej znane, nie znaczy, że są one mniej skuteczne. Jednym z nich jest niewątpliwie Iglica pospolita z rodziny bodziszkowatych.

Jest to stosunkowo niewielka roślina. Łatwo ją rozpoznać, gdyż jest bardzo charakterystyczna. Jej mocno powcinane liście tworzą przy ziemi gęstą rozetkę, natomiast listki osadzone na łodydze są małe i wydłużone. Kwiaty iglicy są karminowe lub różowo fioletowe i zakwitają na szczycie łodygi w charakterystycznych podbaldachach. Można ją spotkać na niemalże całym obszarze Europy, aż po Syberię.

Roślina ta była używana w lecznictwie ludowym jako skuteczny środek przeciwbiegunkowy i przeciwkrwotoczny. Ten naturalny lek stosowano z powodzeniem w leczeniu bolesnych i bardzo obfitych miesiączek. Zielarki zalecały napary z iglicy również przy zatruciach i innych niedomaganiach układu pokarmowego.

Dziś dzięki badaniom naukowym wiemy, że Iglica pospolita zawdzięcza swoje właściwości lecznicze właściwości zawartości garbników, kwasów organicznych oraz flawonoidów- pochodnych kwercetyny. Zawiera także cukry, olejek eteryczny, cholinę, kodeinę, histaminę oraz witaminę C i beta-karoten. Naukowcy stwierdzili, że Iglica pospolita to skuteczny naturalny lek o działaniu przeciwwirusowym, przeciwbakteryjnym oraz zwiększającym odporność organizmu.

Dzisiaj tradycyjne preparaty lecznicze, w tym również zioła, znowu zaczynają zdobywać popularność. Coraz więcej osób prowadzi ekologiczny styl życia i wraca do starych, skutecznych metod stosowanych przez nasze babcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *