Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Złamanie penisa (łac. Fractura penis) należy do grona rzadkich form urazu prącia. Dotyczy on około 1-2% wszystkich zdiagnozowanych urazów.

Ladit 280x336

Złamanie penisa polega na przerwaniu ciągłości błony białawej ciała jamistego.

Do urazu dochodzi w trakcie wzwodu członka. Przyczyna złamania penisa to zwykle tępy uraz.

Towarzyszy mu silny ból, obrzęk powodujący jego ugięcie oraz charakterystyczny odgłos pękających naczyń.

Złamanie penisa nie ma nic wspólnego z rzeczywistym złamaniem w rozumieniu terminologii medycznej, ponieważ struktura prącia składa się z otoczki białawej ciała jamistego, a nie z kości.

Etiologia złamania penisa ma związek z anormalnym stosunkiem płciowym bądź masturbacją.

Kiedy może dojść do złamania penisa?

Do opisywanego urazu może dojść wyłącznie w czasie erekcji.

Tylko podczas wzwodu rozciągnięta osłonka biaława traci elastyczność. Podczas urazu pacjent odczuwa bardzo silny ból. Erekcja natychmiast ustępuje, a w okolicy przerwania błony białawej tworzy się krwiak. Złamane prącie przybiera charakterystyczny kształt przypominający saksofon.

Może ono odgiąć się w przeciwnym kierunku do miejsca przerwania otoczki białawej. Złamaniu penisa może towarzyszyć uszkodzenie cewki moczowej.
Otoczka biaława jest torebką w białym kolorze otaczającą ciało jamiste prącia.

Jej grubość w stanie spoczynku członka wynosi 2 mm, zaś podczas wzwodu zmniejsza się do 0,5 mm.

Ladit 160x600

Ciało jamiste jest skomplikowanym układem zatok, które budują część penisa. Może do nich napływać krew tętnicza. W okresie pobudzenia płciowego impulsy nerwowe prowadzą do rozszerzenia naczyń krwionośnych. Do rozkurczu dochodzi w wyniku wydzielenia przekaźnika, którego rolę pełni tlenek azotu. Pobudza on receptory prowadząc do stopniowego rozszerzania się naczyń.

Krew może wtedy swobodnie przepływać do ciał jamistych. Ich zatoki wypełniają się i dochodzi do erekcji. Prącie jest zbudowane z trzech ciał jamistych, w tym z dwóch ciał jamistych prącia i jednego ciała jamistego cewki moczowej.

Czy podczas złamania penisa może dojść do uszkodzenia cewki moczowej?

Cewka moczowa może zostać uszkodzona w wyniku złamania prącia. Jest to końcowy element budowy układu moczowego wyprowadzający mocz na zewnątrz.

Przewód rozpoczyna się na dnie pęcherza moczowego ujściem wewnętrznym, zaś kończy się ujściem zewnętrznym na końcu żołędzi prącia.

Męska cewka moczowa ma długość od 15-20 cm. Oprócz funkcji wyprowadzania moczu pełni też rolę przewodu wyprowadzającego nasienie. Męska cewka moczowa składa się z części śródściennej, sterczowej, błoniastej, gąbczastej, jamistej i opuszkowo-odnogowej.

Część gąbczasta przewodu biegnie luźno pod spojeniem łonowym przez ciało gąbczaste prącia oraz uchodzi na końcu żołędzi prącia. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.