Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Złamanie prącia (łac. Fractura penis) jest rzadką formą urazu prącia. Obejmuje zaledwie 1-2% urazów tej części ciała. Złamanie prącia polega na przerwaniu ciągłości błony białawej w trakcie wzwodu członka.

Ladit 280x336

Do złamania prącia najczęściej dochodzi w rezultacie tępego urazu. Towarzyszy temu obrzęk i silny ból.

Przyczyna złamania prącia jest związana z odbywaniem stosunku płciowego bądź masturbacją. Złamanie prącia występuje wyłącznie w czasie erekcji, ponieważ tylko wtedy osłonka biaława traci elastyczność.

Podczas doznania urazu odczuwa się silny ból. Czasem występuje charakterystyczny trzask, świadczący o pękaniu naczyń krwionośnych, dlatego w języku potocznym przyjęło się określenie złamania prącia. Erekcja natychmiast ustępuje i można zaobserwować tworzący się krwiak.

Prącie, które uległo tego typu urazowi bardzo często przybiera charakterystyczny kształt i odgina się w kierunku przeciwnym do miejsca przerwania otoczki białawej. Może temu towarzyszyć uszkodzenie cewki moczowej. Gdy wystąpi złamanie prącia, operacja jest konieczna.

Istota złamania prącia to przerwanie otoczki białawej ciała jamistego. Otoczka biaława jest białawą torebką otaczającą ciało jamiste prącia. W stanie spoczynku prącia ma grubość 2 mm, zaś w stanie erekcji jej grubość wynosi zaledwie 0,5 mm. Ciała jamiste są bardzo złożonym i skomplikowanym układem zatok, które budują część penisa. Może do nich napływać krew tętnicza. Podczas fazy pobudzenia płciowego naczynia tętnicze w prąciu zostają pobudzone przez impulsy nerwowe. Jest to możliwe dzięki wydzieleniu przekaźnika, jakim jest tlenek azotu (II).

Ladit 160x600

Dlaczego zlamanie prącia jest aż tak groźne ?

Pobudza on właściwe receptory prowadząc do rozszerzania się naczyń. Wówczas zatoki w jamistych ciałach wypełniają się krwią. Dochodzi do ucisku naczyń żylnych, które odprowadzają krew z prącia.

Jednocześnie odpływ krwi z ciał jamistych zostaje utrudniony. Jednym ze skutków przerwania ciągłości osłonki białawej ciała jamistego jest powstanie krwiaka. Krwiak polega na miejscowym nagromadzeniu się krwi, która opuszcza uszkodzone naczynia krwionośne. Krwiaki występują tylko w przypadkach, gdy wynaczyniona krew rozpycha i uciska tkanki, ale nie prowadzi do ich uszkodzenia.

Krwiak potocznie zwany także siniakiem w większości przypadków ulega resorpcji. W przypadku urazu prącia konieczne jest przeprowadzenie operacji. Dopiero odpowiednio podjęta i przeprowadzona terapia pozwala na wchłonięcie się krwiaka i powrót do pełnej sprawności. Krwiaki mogą prowadzić do pewnych powikłań, np. mogą uciskać na sąsiednie narządy, powodować zakażenie, albo krwotok.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • uszkodzenie osłonki białawej p ciała jamistego
  • zlamanie pracia przczyny i objawy

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.