Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Złamanie rzepki jest urazem polegającym na pęknięciu, albo złamaniu rzepki. Rzepka ma postać niewielkiej i płaskiej kości pokrywającej z przodu staw kolanowy.

Ladit 280x336

Zapewnia ona siłę i stabilności kości. Przyczyny złamania rzepki są najczęściej związane z upadkiem na zgięte kolano, albo nagłym i bezpośrednim uderzeniem z przodu stawu kolanowego.

Złamanie rzepki może być też spowodowane gwałtownym skurczem mięśnia czworogłowego uda w obrębie kolana.

Pacjent odczuwa nagły ból, a kolano jest opuchnięte. W jego obrębie występuje krwiak.

Złamanie rzepki powoduje zmniejszenie ruchomości kończyny. Na rzepce pojawia się niewielka szczelina. Jeżeli wystąpi pęknięcie rzepki pacjent nie może wyprostować kolana.

Postępowanie w przypadku wystąpienia omawianego urazu polega na unieruchomieniu wyprostowanego kolana w stabilizatorze.

Po kilku tygodniach kość zrasta się. W wyjątkowo trudnych przypadkach złamania rzepki konieczne jest przeprowadzenie operacji.

Rzepka jest płaską kością o trójkątnym kształcie. Należy ona do elementów stawu kolanowego.

Wierzchołek rzepki jest skierowany ku dołowi, zaś podstawa ku górze. Na tylnej części rzepki znajduje się dwudzielna powierzchnia stawowa. Z kolei przednia powierzchnia rzepki jest zrośnięta ze ścięgnem mięśnia czworogłowego.

Ladit 160x600

Staw kolanowy jest największym stawem w ciele człowieka.

Nic dziwnego, że złamania rzepki powodują ogromny ból i znacząco ograniczają ruchomość kończyny. W stawie kolanowym kość udowa łączy się z kością piszczelową.

Staw współtworzy trzeszczka (rzepka). Posiada on dwie łąkotki z tkanki łącznej.
Charakteryzują się tym, że dopasowują do siebie powierzchnie stawowe podczas ruchów. Staw kolanowy należy do grona stawów zawiasowych. Umożliwia on prostowanie i zginanie. W zgięciu są możliwe również ruchy rotacyjne.

Staw kolanowy został wzmocniony więzadłami zewnętrznymi. Są to więzadła poboczne i więzadła torebki stawowej. Dodatkowo staw kolanowy jest wzmocniony wewnętrznymi więzadłami krzyżowymi, wśród których można wyróżnić więzadło przednie i tylne.

Staw kolanowy jest bardzo narażony na przeciążenia, które wiążą się z silnym mięśniem czworogłowym uda.

Uznaje się, że staw kolanowy jest drugim najbardziej obciążanym stawem człowieka. Najbardziej obciążony jest staw skokowy.

W stawie kolanowym łączą się trzy kości w tym, kość piszczelowa, udowa i trzeszczka zwana rzepką.

Główka stawu składa się z wypukłych kłykci kości udowej. Jego panewka jest natomiast tworzona przez wklęsłe kłykcie kości piszczelowej oraz powierzchnie stawowe rzepki.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • pęknięcie rzepki
  • pęknięta rzepka
  • pęknięta rzepka w kolanie
  • jak długo zrasta się złamana rzepka
  • objawy pęknięcia rzepki w kolanie

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.