Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Złamanie żeber jest urazem, który może współwystępować z uszkodzeniami płuc i naczyń międzyżebrowych.

Ladit 280x336

Złamanie żeber może doprowadzić do trudności z oddychaniem, krwotok z tętnicy międzyżebrowej, powstania odmy i uszkodzenia miąższu płuc. Złamanie żeber może objawiać się dopiero po trzech dniach od kontuzji.

Pierwsze trudności z oddychaniem, silne dolegliwości bólowe i ograniczenie ruchowe są głównymi czynnikami skłaniającymi do wizyty u lekarza. Złamanie żeber jest rozpoznawane w badaniu RTG. W przypadku wystąpienia tego typu urazu zaleca się pacjentowi dużo odpoczynku.

Powinien on unikać ćwiczeń fizycznych, ponieważ mogą one pogłębić uraz.

Gdy złamiemy żebro

W przypadku złamania jednego żebra lekarz zwykle przepisuje środki przeciwbólowe i przeciwkaszlowe. Należy też stosować opaskę elastyczną. Okres rekonwalescencji w przypadku złamania żebra wynosi od trzech do sześciu.

W przypadku, gdy wystąpi złamanie żeber pierwsza pomoc polega na założeniu zimnego okładu na klatkę piersiową. Można zmoczyć ręcznik w zimnej wodzie i wykorzystać go do wykonania okładu. Kiedy występuje złamanie żeber pierwsza pomoc obejmuje również założenie opaski uciskającej.

Opaska powinna zostać założona na wysokości złamania okrężnie.

Ladit 160x600

Należy unikać zbyt mocnego ściskania. Wówczas mogłaby utrudnić oddychanie. Jeżeli występuje złamanie żeber pierwsza pomoc musi objąć unieruchomienie ręki po stronie uszkodzonego żebra. W przypadku, gdy wystąpi złamanie żeber postępowanie jest w dużej mierze zależne od tego, czy doszło do uszkodzenia płuc i naczyń międzyżebrowych.

Podczas złamania żeber może pojawić się odma

 

Złamanie może objąć jedno lub więcej żeber. Nawet jeśli uraz dotyczy wyłącznie jednego żebra może dojść do trudności w oddychaniu, krwotoku z tętnicy międzyżebrowej i uszkodzenia miąższu płuca. Naruszenie jego struktury prowadzi do odmy opłucnej.

Odma występuje wtedy, gdy pacjent cierpi na duszności, jest osłabiony i cierpi na suchy kaszel oraz odczuwa ból w klatce piersiowej. Poszkodowany odczuwa ból w klatce piersiowej. W miejscu złamania może wystąpić odma podskórna.

Towarzyszą jej charakterystyczne trzaski. Świadczą one o tym, że doszło do skaleczenia i powietrze gromadzi się pod skórą.

Należy natychmiast udać się do lekarza. Poszkodowany powinien zostać przetransportowany do lekarza w półsiedzącej pozycji.
Żebra tworzą między innymi ścianę klatki piersiowej.

Są one zbudowane z główki, guzka i trzonu. Ich główną funkcją jest ochrona narządów, które znajdują się w klatce piersiowej. Chronią one serce i płuca przed urazami mechanicznymi.

Żebra są też ważne dla procesu oddychania, ponieważ są do nich przyczepione oddechowe mięśnie. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.