Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Żółta gorączka (łac. febris flava) jest chorobą wywoływaną przez wirusa, który należy do grona flaviwirusów. Przebieg żółtej gorączki może mieć różną postać kliniczną.

Ladit 280x336

Wirusowa infekcja może objawiać się łagodnym obrazem lub ciężkimi symptomami zagrażającymi życiu.

Wirus wywołujący żółtą gorączkę jest przenoszony między innymi przez komary.

Występuje on w szerokim pasie okołorównikowym w trzydziestu trzech afrykańskich państwach oraz w jedenastu krajach Ameryki Południowej.

W Afryce występują aż dwa typy wirusów. Jeden z nich występuje we wschodniej części kontynentu, a drugi w zachodniej części. Najwięcej zachorowań na żółtą febrę występuje na Czarnym Lądzie.

Liczba epidemii żółtej gorączki wzrosła w ciągu ostatnich 20 lat. Coraz więcej państw zgłasza przypadki choroby. W niektórych krajach szczepienie przeciwko żółtej febrze jest obowiązkowe (np. Jemen, Benin, Kongo, Nigeria, Brazylia).

Dawniej śmiertelność żółtej gorączki wynosiła około 1 na 17 przypadków zachorowań.

Niektóre historyczne źródła podają śmiertelność w granicach 33%. Światowa Organizacja Zdrowia przygotowała broszurę na temat żółtej febry. Zgodnie z informacjami podanymi przez WHO choroba przechodzi w toksyczną fazę u około 15% pacjentów.

Połowa tych chorych umiera w ciągu 10-14 dni.

Ladit 160x600

W Polsce można zaszczepić się przeciw żółtej febrze. W wojewódzkich stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Szczepienie przeciw żółtej gorączki jest potwierdzane międzynarodową książeczką zdrowia, zwaną żółtą książeczką.

Posiadanie tego dokumentu jest warunkiem wjazdu do niektórych krajów posiadających obowiązek szczepienia. W Polsce został zastosowany preparat w postaci żywej i atenuowanej szczepionki Stamaril.
Żółta gorączka nie jest jedyną chorobą wywoływaną przez flawiwirusa.

Rodzaj wirusów z rodziny Falviviridae może powodować również wirus zapalenia wątroby typu C, gorączkę Zachodniego Nilu i kleszczowe zapalenie mózgu. Drobnoustroje powodujące żółtą gorączkę posiadają rozmiary 40-60 nanometrów.

Charakteryzują się one symetrią ikozaedralną nukleokapsydu. Flawiwirusy posiadają otoczkę i pojedyncza nić RNA, która ma dodatnią polarność.

Żółta gorączka jest ciężką chorobą powodowaną przez wirus należący do rodziny Flaviviridae.

Drobnoustrój chorobotwórczy jest również zaliczany do arbowirusów. Tego typu wirusy są roznoszone przez stawonogi. Wirus jest przenoszony przez stawonogi poprzez ukłucie przez zakażonego wirusem komara.

Rezerwuarem wirusa żółtej febry są ssaki naczelne ? ludzie i zwierzęta. Transmisja wirusa zachodzi w cyklu leśnym, miejskim i pośrednim.

Ten ostatni dotyczy regionów położonych na pograniczu dżungli w tropikalnej Afryce. W cyklu leśnym wirus jest przenoszony między komarami i zwierzętami, które zamieszkują dżunglę.

Zakażenia u ludzi występują sporadycznie.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • zolta goraczka objawy

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.