Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Żótaczka fizjologiczna (łac. Icterus neonatorum) jest żółtaczką, która pojawia się w okresie noworodkowym, a u jej podstaw znajdują się zaburzenia przemiany bilirubiny.

Ladit 280x336

W okresie noworodkowym występuje kilka czynników predysponujących do wystąpienia żółtaczki fizjologicznej. Jednym z nich jest zwiększona liczba erytrocytów na 1 ml krwi.

Inne czynniki predysponujące do wystąpienia tego typu żółtaczki to skrócenie czasu przeżycia czerwonych krwinek oraz niedojrzałość enzymatyczna wątroby, która cechuje się mniejszą zdolnością do wychwytywania żółtego barwnika bilirubiny przez hepatocyty.

Żółtaczka fizjologiczna jest stwierdzana u około 40% donoszonych noworodków oraz u prawie 100% wcześniaków. Żółtaczka fizjologiczna u noworodka nie powinna być szkodliwa, jednak w pewnych sytuacjach żółtaczka fizjologiczna u noworodków może zostać zakwalifikowana jako proces chorobowy. Żółtaczka fizjologiczna u noworodka polega na zażółceniu powłok.

Żółtaczka fizjologiczna u noworodka donoszonego pojawia się w drugiej dobie, jej apogeum przypada na 4-5 dobę po urodzeniu, a następnie stopniowo ustępuje.

Żółtaczka fizjologiczna noworodków ustępuje do 10 dnia życia noworodka.

W przypadku noworodków, które urodziły się przedwcześnie żółtaczka fizjologiczna zwykle pojawia się w 3 dobie życia i może się utrzymywać do 21 dni. Jeżeli żółtaczka nie spełnia wymienionych wyżej kryteriów, to jest określana mianem patologicznej.

Ladit 160x600

Rozpoznanie zwykle jest oparte na wzrokowej ocenie zabarwienia powłok. Na początku żółte zabarwienie dotyczy twarzy, a w dalszej kolejności tułowia, kończyn, dłoni i stóp. Kolejność ustępowania zażółcenia jest odwrotna.

Żółtaczka patologiczna występuje wtedy, gdy pojawia się przedwcześnie, występuje dłużej niż powinna, albo poziom bilirubiny przekracza 17 mg/dl. W związku z powyższym wyróżnia się żółtaczkę przedwczesną, przedłużoną i nadmierną. Jeżeli występuje podejrzenie wystąpienia żółtaczki patologicznej, to należy dokonywać pomiarów bilirubiny.

Są podstawą do postawienia diagnozy. Żółtaczka patologiczna może być spowodowana wzrostem stężenia bezpośredniej lub pośredniej bilirubiny.

Żółtaczka spowodowana przez bilirubinę pośrednią to np. choroba hemolityczna noworodka. Choroba hemolityczna noworodka jest chorobą, u której podłoża znajduje się reakcja immunologiczna między przeciwciałami klasy IgG. Choroba hemolityczna występuje w sytuacji konfliktu serologicznego.

Pojawia się on w chwili, gdy po raz pierwszy niewielka ilość krwi dziecka przedostaje się do krwiobiegu matki. Zwykle dochodzi do tego dopiero w chwili porodu, bo krew dziecka i matki podczas ciąży nie miesza się. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.