Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy żółtaczki są związane między innymi z zażółceniem twardówek oczu. Następnie żółtaczka objawy ma bardziej rozległe. Zażółceniu ulega jama ustna, a później także skóra - inne objawy żółtaczki są związane ze świądem skóry.

Ladit 280x336

Objawy żółtaczki są związane także z odbarwionym stolcem, choć jest to rzadziej występujący objaw. Żółtaczka objawy ma związane ze zbytnim nagromadzeniem się bilirubiny w krwi i tkankach organizmu.

Bilirubina jest związkiem chemicznym, który pochodzi z przemian erytrocytów. Przechodzi określone procesy również w wątrobie. Bilirubina ma kolor pomarańczowo - czerwony. Jest barwnikiem żółciowym ssaków, ale występuje także u niektórych roślin.

Bilirubina jest produktem reakcji rozpadu hemoprotein, w tym między innymi hemu i hemoglobiny. Bilirubina jest jednym z podstawowych antyoksydantów, jakie znajdują się w błonach komórkowych i osoczu krwi w organizmie człowieka. Należy do związków, które bardzo słabo rozpuszczają się w wodzie. Dlatego też, we krwi wiąże się z albuminami są to jedne z białek, które umożliwiają jej transportowanie do innych części organizmu.

Bilirubina wraz z białkiem jest transportowana do wątroby. Tam jest poddawana wielu procesom, aż przybiera formę rozpuszczalną w wodzie. Nosi nazwę bilirubiny związanej, czy też bezpośredniej.

Ladit 160x600

Żółtaczka objawy ma związane zwykle z uszkodzeniem wątroby.

 

Źródłem symptomów mogą być jednak czynniki przedwątrobowe, jak w przypadku żółtaczki hemolitycznej, albo czynniki pozawątrobowe związane z żółtaczką mechaniczną. Wątroba jest wieloczynnościowym organem gruczołowym ważącym około 1,5 kg.

Leży głównie w części prawego nadbrzusza i składa się z płata prawego i lewego. Charakteryzuje się wypukłą powierzchnią przeponową oraz wklęsłą powierzchnią trzewną. Na powierzchni trzewnej, na granicy obu płatów znajduje się wnęka, stanowiąca wrota wątroby. Przez nią przebiegają naczynia krwionośne, w tym tętnica wątrobowa i żyła wrotna. Wątroba pełni wiele ważnych funkcji metabolicznych  i wydalniczych.

Pełni też role gruczołu trzewnego. Wydziela żółć zbierana w pęcherzyku żółciowym, niezbędną do odpowiedniego trawienia tłuszczy. Zadaniem wątroby jest też magazynowanie witamin A,D B12 i żelaza. Wątroba bierze udział w regulacji stężenia hormonów. Wszelkie zaburzenia działania tego organu  powodują pogorszenie się ogólnego stanu zdrowia.

Najczęściej występującym schorzeniem związanym z tym organem jest marskość wątroby. Inną chorobą jest żółtaczka typu B, spowodowana zakażeniem wirusowym. Każdej chorobie można jednak zapobiec, trzeba tylko poznać zasady profilaktyki. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.