Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy żółtaczki są związane między innymi z zażółceniem twardówek oczu. Następnie żółtaczka objawy ma bardziej rozległe. Zażółceniu ulega jama ustna, a później także skóra - inne objawy żółtaczki są związane ze świądem skóry.

Objawy żółtaczki są związane także z odbarwionym stolcem, choć jest to rzadziej występujący objaw. Żółtaczka objawy ma związane ze zbytnim nagromadzeniem się bilirubiny w krwi i tkankach organizmu.

Bilirubina jest związkiem chemicznym, który pochodzi z przemian erytrocytów. Przechodzi określone procesy również w wątrobie. Bilirubina ma kolor pomarańczowo - czerwony. Jest barwnikiem żółciowym ssaków, ale występuje także u niektórych roślin.

Bilirubina jest produktem reakcji rozpadu hemoprotein, w tym między innymi hemu i hemoglobiny. Bilirubina jest jednym z podstawowych antyoksydantów, jakie znajdują się w błonach komórkowych i osoczu krwi w organizmie człowieka. Należy do związków, które bardzo słabo rozpuszczają się w wodzie. Dlatego też, we krwi wiąże się z albuminami są to jedne z białek, które umożliwiają jej transportowanie do innych części organizmu.

Bilirubina wraz z białkiem jest transportowana do wątroby. Tam jest poddawana wielu procesom, aż przybiera formę rozpuszczalną w wodzie. Nosi nazwę bilirubiny związanej, czy też bezpośredniej.

Żółtaczka objawy ma związane zwykle z uszkodzeniem wątroby.

 

Źródłem symptomów mogą być jednak czynniki przedwątrobowe, jak w przypadku żółtaczki hemolitycznej, albo czynniki pozawątrobowe związane z żółtaczką mechaniczną. Wątroba jest wieloczynnościowym organem gruczołowym ważącym około 1,5 kg.

Leży głównie w części prawego nadbrzusza i składa się z płata prawego i lewego. Charakteryzuje się wypukłą powierzchnią przeponową oraz wklęsłą powierzchnią trzewną. Na powierzchni trzewnej, na granicy obu płatów znajduje się wnęka, stanowiąca wrota wątroby. Przez nią przebiegają naczynia krwionośne, w tym tętnica wątrobowa i żyła wrotna. Wątroba pełni wiele ważnych funkcji metabolicznych  i wydalniczych.

Pełni też role gruczołu trzewnego. Wydziela żółć zbierana w pęcherzyku żółciowym, niezbędną do odpowiedniego trawienia tłuszczy. Zadaniem wątroby jest też magazynowanie witamin A,D B12 i żelaza. Wątroba bierze udział w regulacji stężenia hormonów. Wszelkie zaburzenia działania tego organu  powodują pogorszenie się ogólnego stanu zdrowia.

Najczęściej występującym schorzeniem związanym z tym organem jest marskość wątroby. Inną chorobą jest żółtaczka typu B, spowodowana zakażeniem wirusowym. Każdej chorobie można jednak zapobiec, trzeba tylko poznać zasady profilaktyki.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • jakie sa objawy zółtaczki

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.