Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Zwichnięcie stawu biodrowego jest stanem, w którym głowa kości udowej ulega przesunięciu i traci kontakt z panewką.

Ladit 280x336

Nieprawidłowy stan występuje wtedy, gdy na staw biodrowy działają niezbyt duże siły.

Staw jest zwarty i wzmocniony dodatkowo mocną torebkę oraz silnymi więzadłami.

Uraz prowadzący do zwichnięcia stawu biodrowego jest silny oraz prowadzi do uszkodzenia okolicznych tkanek.

Zwichnięcie stawu biodrowego najczęściej występuje u młodych osób.

Jak dochodzi do zwichnięcia stawu biodrowego?

Przyczyny zwichnięcia stawu biodrowego są związane z upadkiem z dużej wysokości, wypadkiem w komunikacji lub uprawianiem sportu. Zwichnięcie stawu biodrowego u dzieci występuje w wyniku znacznie mniejszych urazów.

W około 90% przypadków kość udowa zostaje przemieszczona do tyłu. Zaledwie w 10% wystąpienia zwichnięcia stawu biodrowego dochodzi do przemieszczenia kości udowej do tyłu.
Zwichnięcie stawu biodrowego powoduje powstanie obrzęku i krwiaka.

Pacjent odczuwa silny ból biodra oraz nie ma możliwości poruszania uszkodzoną nogą. Wyróżnia się cztery typy zwichnięcia stawu biodrowego. Zwichnięcie typu pierwszego charakteryzuje się brakiem dodatkowych uszkodzeń kości.

Ladit 160x600

W przypadku zwichnięcia typu drugiego dochodzi do drobnego ukruszenia kości, niemniej staw pozostaje stabilny. W przypadku zwichnięcia typu trzeciego lekarz stwierdza dużą niestabilność stawu, zaś zwichnięcie typu czwartego objawia się zwichnięciem połączonym z uszkodzeniem głowy kości udowej.

W przypadku zwichnięcia biodra może wystąpić uszkodzenie nerwów. Pacjent nie ma czucia w stopie. Uraz może spowodować uszkodzenie naczyń krwionośnych i niedostateczne ukrwienie kończyny. Jednym z rodzajów zwichnięć stawu biodrowego jest dysplazja stawu biodrowego będąca wadą wrodzoną.

Brak leczenia prowadzi do zwyrodnienia i powstania tzw. koślawego biodra.

Poszkodowany ze zwichniętym stawem biodrowym wymaga szybkiej pomocy lekarskiej.

Nie wolno ruszać osoby, u której podejrzewa się zwichnięcie biodra. Chory cierpiący na ten uraz powinien być przetransportowany do lekarza w pozycji leżącej. Podczas transportu kończyna powinna być unieruchomiona. Leczenie odbywa się w szpitalu.

Rozpoznanie wymaga wykonania badania rentgenowskiego.

Lekarz musi określić rozległość urazu i stopień zwichnięcia stawu biodrowego. Jeżeli uraz jest poważny należy konieczne jest przeprowadzenie operacji.

Okres rekonwalescencji trwa około 3 miesięcy. Kończyna musi pozostać na wyciągu przez około 2-3 tygodnie. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.