Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Zwyrodnienie siatkówki (łac. retinitis pigmentosa) jest chorobą rozpoczynającą się w okresie młodzieńczym oraz powiązana z odkładaniem się barwnika w siatkówce.

Ladit 280x336

Dochodzi także do zaburzeń krążenia w obrębie siatkówki.

Zwyrodnienie siatkówki powoduje postępujące pogorszenie wzroku oraz wiąże się ze zmianami zanikowymi siatkówki i utratą jej komórek. Zwyrodnienie siatkówki początkowo rozwija się tylko w obrębie fotoreceptorów i nabłonka barwnikowego.

W późniejszych stadiach rozwoju choroby patologiczne zmiany obejmują również komórki warstw wewnętrznych.

Zwyrodnienie siatkówki ma charakter dziedziczny. Początkowo zwyrodnienie siatkówki oka objawia się ślepotą nocną, a w późniejszym czasie powstają ciałka kostne, które powodują zaburzenie widzenia obwodowego. Może to doprowadzić do widzenia lunetowego.

Ograniczenie pola widzenia obwodowego jest tak duże, że jest zachowane wyłącznie widzenie centralne. Osoba cierpiąca na zwyrodnienie siatkówki ma wrażenie, że widzi przez lunetę, albo lornetkę, stąd nazwa widzenia lunetowego.

Do czego prowadzi zwyrodnienie siatkówki?

Barwnikowe zwyrodnienie siatkówki jest nazywane także retinopatią barwnikową. Choroba siatkówki oka prowadzi do degradacji tej struktury, a przez to do całkowitej utraty wzroku. Można tego uniknąć poprzez podjęcie odpowiedniego leczenia.

Barwnikowe zwyrodnienie siatkówki może występować w trzech postaciach.

Ladit 160x600

Postacie choroby mogą występować łącznie lub oddzielnie. Są to ślepota zmierzchowa, ograniczenie pola widzenia oraz światłowstręt. Barwnikowe zwyrodnienie siatkówki może występować w połączeniu z zaćmą, astygmatyzmem, jaskrą lub innym schorzeniem rozwijającym się w obrębie wzroku.

Barwnikowe zwyrodnienie siatkówki należy do najbardziej klasycznych chorób dziedzicznych. Można wyróżnić trzy typy dziedziczenia tej choroby, a mianowicie dziedziczenie autosomalne recesywne, dziedziczenie autosomalne dominujące oraz dziedziczenie związane z chromosomem X.

Czy zwyrodnienie siatkówki może okazać się dziedziczne?

Dziedziczenie autosomalne recesywne występuje wtedy, kiedy gen uszkodzony zostaje przekazany przez oboje rodziców będących nosicielami uszkodzonego genu, ale nie chorującymi na tę chorobę.

Dziedziczenie autosomalne dominujące występuje wówczas, gdy jedno z rodziców jest chore i przekazuje uszkodzony gen dziecku. Dziedziczenie związane z chromosomem X występuje natomiast wtedy, gdy matka przekaże uszkodzony gen sama nie chorując.

Wtedy chorują tylko wyłącznie synowie i córki, jeśli odziedziczą gen uszkodzony.

Przekazują go dalej. Zniszczenia w siatkówce spowodowane barwnikowym zwyrodnieniem siatkówki nie mogą być skorygowane okularami. Można walczyć tylko z nadwrażliwością na światło stosując okulary przeciwsłoneczne i szkła z filtrami.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • zwyrodnienie siatkówki
  • zwyrodnienie siatkowki obwodowe
  • barwnikowe zwyrodnienie siatkówki leczenie
  • leczenie zwyrodnienia siatkówki
  • retinitis pigmentosa leczenie

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.