Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Zwyrodnienie (łac. degeneratio) jest efektem zaburzonej przemiany materii. Zwyrodnienie polega na tym, że w komórkach, albo w macierzy pozakomórkowej gromadzą się substancje, które w zdrowym organizmie nie występują, albo występują, ale w mniejszej ilości.

Ladit 280x336

Zwyrodnienie jest zaliczane do zaburzeń jakościowych. Jego konsekwencją jest upośledzenie czynności narządów.

Dodatkowo, należy zaznaczyć, że zwyrodnienie zalicza się do zmian wstecznych. Przykładem jest zwyrodnienie stawu.

Zwyrodnienia można podzielić na zwyrodnienia na tle nadmiernego gromadzenia się wody w komórce oraz białkowe. Do pierwszej grupy zalicza się przyćmienie miąższowe i zwyrodnienie wodniczkowe. Przyćmienie miąższowe polega na obrzmieniu komórki.

Z kolei do zwyrodnień białkowych można zaliczyć zwyrodnienie kropelkowo-szkliste oraz szkliste, a także zwyrodnienie włóknikowate, skrobiawicę i zmiany rogowe.

Wśród rodzajów zwyrodnień wyróżnia się także zwyrodnienia śluzowe i śluzowate oraz tłuszczowe, mineralne i barwnikowe.

Zmiany rogowe obejmują między innymi nadmierne rogowacenie, wadliwe rogowacenie, albo rogowacenie w niewłaściwym miejscu. Może dojść także do rogowacenia pojedynczych komórek warstwy kolczystej naskórka.

Ladit 160x600

Zwyrodnienia śluzowe polegają na tym, że w jelitach, oskrzelach i trzustce dochodzi do wytworzenia nadmiernej ilości śluzu, co ma miejsce między innymi w przebiegu mukowiscydozy.

Od zwyrodnień śluzowych należy odróżnić zwyrodnienia śluzowate, które polegają na tym, że w tkance łącznej skóry gromadzą się kwaśne mukopolisacharydy. Zwyrodnienia tłuszczowe mogą polegać na stłuszczeniu bądź otłuszczeniu narządu, co bardzo negatywnie wpływa na jego funkcjonowanie.

Mineralne zwyrodnienia przyjmują postać niedoborów składników mineralnych. Ich przykładem jest krzywica i osteoporoza. Z kolei barwnikowe zwyrodnienia przejawiają się brakiem w organizmie barwników, które naturalnie w nim występują. Przykładem tego typu zwyrodnienia jest bielactwo.

Zwyrodnienie stawu jest zwane także chorobą zwyrodnieniową stawów. Zwyrodnienie stawu jest rezultatem oddziaływania czynników mechanicznych i biologicznych zaburzających naturalne procesy degradacji i tworzenia się chrząstki stawowej w macierzy pozakomórkowej oraz w chondrocytach lub w podchrzęstnej warstwie kości.

Choroba objawia się bólem stawów oraz ograniczeniem ich funkcji ruchowej. Może mieć charakter idiopatyczny, albo wtórny. Choroba, o której mowa, została opisana na początku XX wieku. Pierwszy opis został przygotowany przez Archibalda Garroda. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.