Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Żylaki kończyn dolnych (łac. varices extremitatum inferiorum) są rodzajem żylaków mających postać wrzecionowatych i workowatych poszerzeń żył powierzchownych.

Ladit 280x336

Żylaki kończyn dolnych obejmują również wydłużenie i charakterystyczne poskręcanie żył.

Występują z reguły u kobiet, choć mogą pojawić się także u mężczyzn. Żylaki kończyn dolnych  rozwijają się głównie po 40. roku życia. Żylaki kończyn dolnych można podzielić na żylaki pierwotne, wtórne i o rzadkiej etiologii.

Żylaki pierwotne są spowodowane występowaniem zmniejszonej ilości tkanki sprężystej w ścianach naczyń żylnych, co prowadzi do zmniejszenia ich odporności na rozciąganie.

Rozszerzenie się światła żył przyczynia się do niewydolności zastawek żylnych, co powoduje cofanie się krwi i zaleganie większej ilości w naczyniach, co prowadzi do dalszego poszerzania się naczynia. Czynniki sprzyjające powstawaniu żylaków to zastój żylny towarzyszący długiemu staniu, a także zwiększenie ciśnienia w żyłach w wyniku utrudnionego odpływu krwi.

Gdy występują żylaki kończyn dolnych, operacja jest zwykle konieczna.

 

Również marsz i gimnastyka zapobiegają tworzeniu się żylaków, ponieważ ułatwiają odpływ krwi w wyniku działania pompy mięśniowej. Profilaktyka polega także na noszeniu elastycznych pończoch. W przypadku, gdy występują żylaki kończyn dolnych, operacja polega na ich usunięciu.

Ladit 160x600

W dzisiejszych czasach na żylaki kończyn dolnych operacja nie jest jedynym sposobem. Alternatywnym sposobem jest metoda laserowej operacji żylaków i skleroterapia.

Żylaki wtórne tworzą się natomiast w rezultacie zwiększenia przepływu krwi przez żyły powierzchowne kończyn dolnych, co jest spowodowane niedrożnością żył głębokich. Niedrożność stanowi skutek przebytej zakrzepicy żył. Zwiększony przepływ krwi prowadzący do powstawania żylaków wtórnych może być spowodowany uszkodzeniem zastawek żył głębokich, albo przeszywających.

Wśród żylaków można wyróżnić także żylaki o rzadkiej etiologii. Są one spowodowane wrodzonymi, albo nabytymi przetokami tętniczo-żylnymi.

W profilaktyce przeciw żylakom kończyn dolnych bardzo ważną rolę odgrywa garderoba. Powinno się unikać obcisłych spodni i skarpet z gumką. Niekorzystny wpływ mają także wysokie buty z obcisłą cholewką. Korzystanie z sauny i gorących kąpieli również nie jest polecane.

Każda kąpiel powinna się kończyć chłodnym prysznicem. Należy unikać spożywania soli i serwowania wysokich dawek hormonów. Nadwaga jest dodatkowym obciążeniem dla nóg, dlatego warto dbać od utrzymanie prawidłowej masy ciała. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.