Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Żylaki powrózka nasiennego (łac. varicocele) to choroba, która polega na nieprawidłowym poszerzeniu światła naczyń żylnych powrózka nasiennego. Należy dodać, że żylaki powrózka nasiennego są jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności u mężczyzn.

Ladit 280x336

Żylaki powrózka nasiennego wiążą się bowiem ze zwiększonym przepływem krwi w tej okolicy,  co za tym idzie, powodują podniesienie temperatury i zwolnienie wytwarzania plemników. Zmniejsza się także ich liczba. Kwestia, taka jak żylaki powrózka nasiennego a płodność nie wymaga dalszego, bardziej szczegółowego omówienia.

W przypadku, gdy zostaną zdiagnozowane żylaki powrózka nasiennego operacja jest konieczna. Jeśli występują żylaki powrózka nasiennego operacja może być wykonana na jeden z dwóch sposobów. Pierwszym jest proste cięcie, a drugim metoda laparoskopowa.

Dzięki nim zostają skutecznie usunięte żylaki powrózka nasiennego. Operacja może prowadzić do powikłań. U około 9,6% przypadków dochodzi do wodniaka jądra.
Żylaki powrózka nasiennego przyczyny swe mają w przyjęciu przez człowieka pionowej postaci ciała. Żyła jądrowa, która odprowadza krew z jądra charakteryzuje się odmienną anatomią po lewej stronie. Stąd też wspomniane żylaki powrózka znacznie częściej występują  po lewej stronie.

Ladit 160x600

Żylaki powrózka nasiennego mogą pojawiać się w przebiegu chorób powodujących ucisk na żyłę jądrową.

 

Bardzo często są spowodowane nowotworem nerek lub przestrzeni zaotrzewnowej, albo zakrzepicy żyły głównej dolnej. W związku z tym, że opisane wyżej schorzenie dotyczy powrózka nasiennego, warto bliżej przyjrzeć się tej strukturze anatomicznej. Powrózek nasienny ma długość wynoszącą około 15 - 20 centymetrów.

Stanowią ją wszystkie twory, które wchodzą i wychodzą z moszny, przechodząc dalej przez kanał pachwinowy. W przebiegu powrózka można wyróżnić odcinek mosznowy i pachwinowy, który biegnie w kanale pachwinowym.

Powrózek nasienny składa się z nasieniowodu, tętnicy nasieniowodu, mięśnia dźwigacza jądra i jądrowej, a także ze splotu żylnego wiciowatego, wyrostka pochwowego i gałęzi płciowej nerwu płciowo - udowego.

Ponadto w skład powrózka wchodzi także autonomiczny wtórny splot nasieniowodowy i jądrowy. Powrózek nasienny jest osłaniany od zewnątrz czterema elementami określanymi ogólnie mianem osłonek powrózka. Obejmują powięź nasienną zewnętrzną, mięśnia dźwigacza jądra i nasienną wewnętrzną. Poza tym do grona osłonek powrózka należy także sam mięsień dźwigacz jądra. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.