Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy żylaków przełyku są związane głównie z krwawieniem z żylaków. Pozostałe objawy wynikają głównie z choroby podstawowej, która może prowadzić do nadciśnienia wrotnego i w konsekwencji żylaku przełyku.

Ladit 280x336

Objawy żylaków przełyku są spowodowane wrotnym nadciśnieniem i przeciążeniem żołądkowo-przełykowego splotu nadmiarem przepływającej krwi.

Objawy żylaków przełyku są zależne od stopnia zaawansowania choroby.

Pierwszy stopień zaawansowania schorzenia charakteryzuje się tym, że żylaki posiadają prosty przebieg.

W przypadku zmian drugiego stopnia żylaki są nieco poszerzone i zajmują mniej niż 1/3 obwodu przełyku.

Zmiany trzeciego stopnia charakteryzują się tym, że żylaki są szerokie i posiadają kręty przebieg.

Zajmują one więcej niż 1/3 obwodu przełyku.

Żylaki przełyku objawy mogą mieć związane z krwotokiem, który jest zarazem uznawany za ich groźne powikłanie.

Krwotok może mieć bardzo dramatyczny przebieg i prowadzić do znacznej utraty krwi.

Żylaki przełyku objawy mogą mieć też związane z wymiotami świeżą i niestrawioną krwią.

Występują one wtedy, gdy krwotok przebiega gwałtownie i dramatycznie. Wymioty są spowodowane bezpośrednim emetogennym działaniem krwi. Należy dodać, że około 30% krwotoków prowadzi do śmierci. Następuje ona zarówno w wyniku utraty, jak również na skutek śpiączki wątrobowej.

Ladit 160x600

Śpiączka może być spowodowana także przeciążeniem wątroby dużą ilością białka.

Żylaki przełyku objawy mają dość charakterystyczne, jednak sam wywiad lekarski nie wystarczy do postawienia diagnozy. Należy wykonać ezofagoskopię i zdjęcie kontrastowe przełyku.

Objawy żylaków przełyku mogą przybrać postać smolistych stolców. Mają one ciemnoczerwone lub czarne zabarwienie. Najczęściej choroba ujawnia się poprzez gwałtowne i obfite wymioty krwią, albo krwotok z odbytu.

Chory nie odczuwa przy tym, żadnych dolegliwości bólowych.

Utrata krwi może doprowadzić do oznak wstrząsu, takich jak osłabienie, bladość skóry, spadek ciśnienia tętniczego oraz przyśpieszony oddech i bicie serca.

Jeżeli dojdzie do krwotoku wewnętrznego chory powinien otrzymać pomoc w warunkach szpitalnych. W razie wystąpienia torsji zabarwionych krwią należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe.

Żylaki przełyku są żylnymi poszerzeniami umiejscowionymi w dolnej części przełyku powstającymi w wyniku zaburzeń przepływu krwi we wrotnej żyle bądź w wątrobie. Gdyby nie wysokie ryzyko krwawienia, nie byłyby tak niebezpieczne.

Zbyt późne wykrycie krwawienia żylaków przełyku bardzo często prowadzi do śmierci.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • choroby ż

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.