Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Żylaki przełyku (łac. varices oesophagi) są chorobą objawiającą się krwawieniem. Żylaki przełyku przyczyny mają związane z chorobą podstawową, która prowadzi do nadciśnienia wrotnego.

Ladit 280x336

Nadciśnienie wrotne powoduje natomiast żylaki przełyku. Żylaki przełyku przyczyny mają także związane z przeciążeniem splotu żołądkowo-przełykowego. Żylaki przełyku przyczyny mogą mieć powiązane z chorobami wątroby. Żylaki przełyku występują w trzech stopniach zaawansowania.

Żylaki przełyku pierwszego stopnia charakteryzują się tym, że są wąskie oraz mają prosty przebieg.

W przypadku rozwoju żylaków przełyku drugiego stopnia, stają się one bardziej poszerzone oraz zyskują kręty przebieg. Zajmują mniej niż 1/3 obwodu przełyku. W trzecim stadium rozwoju choroby, żylaki są szerokie, a także posiadają bardzo kręty przebieg.

Zajmują ponad 1/3 obwodu przebiegu. Nieleczone żylaki przełyku niosą za sobą bardzo groźne powikłania, spośród których najbardziej groźny jest krwotok. Może przebiegać dramatycznie, prowadząc do bardzo dużej utraty krwi. Krwotok spowodowany żylakami przełyku ma postać krwistych i chlustających wymiotów ze świeżą krwią.

Wymioty w przypadku krwotoku są powodowane emetogennym działaniem krwi.

Co trzeci krwotok wywołany żylakami przełyku jest śmiertelny.

 

Śmierć może nastąpić zarówno z powodu utraty krwi, jak również w rezultacie śpiączki wątrobowej.

Ladit 160x600

Śpiączka wątrobowa jest skutkiem przeciążenia wątroby dużą ilością białka. Diagnostyka żylaków przełyku jest wykonywana w oparciu o zdjęcie kontrastowe przełyku, a niekiedy także ezofagoskopię. Jest to zabieg, który polega na wziernikowaniu przełyku. Wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym za pomocą sztywnych endoskopów.

Ezofagoskopia może być wykonana wyłącznie przez otolaryngologa za pomocą sztywnego endoskopu. Zabieg może być także wykonany za pomocą miękkiego endoskopu przez chirurga, pediatrę i gastroenterologa. Ezofagoskopia jest nie tylko metodą diagnostyczną, ale także leczniczą. Pozwala zdiagnozować zwężenie przełyku i jego oparzenia chemiczne. Poza tym ezofagoskopia służy do pobrania wycinków z nacieków zapalnych i nowotworowych. Stosuje się ją w leczeniu obliteracji żylaków, a także w sytuacji, gdy konieczne jest usunięcie ciał obcych.

Nadciśnienie wrotne będące przyczyną żylaków przełyku polega na zwiększeniu ciśnienia w żyle wrotnej. Należy do najczęściej występujących powikłań marskości wątroby. Nadciśnienie wrotne może być spowodowane zakrzepicą żyły śledzionowej, albo żyły wrotnej. Występuje przy zakażeniach pępowiny u noworodków. Może występować także u kobiet, które zażywają doustne środki antykoncepcyjne. Powoduje nie tylko żylaki przełyku, ale także żylaki trzonu i dna żołądka.

Może prowadzić do powiększenia wątroby i śledziony. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.