BLW czy tradycyjne rozszerzanie diety niemowlaka?

Rozszerzanie diety u niemowlaka to bardzo wymagające wyzwanie dla jego rodziców. To oni są przecież odpowiedzialni za prawidłowy rozwój ich dziecka. Obecnie coraz bardziej znane stają się pewne alternatywne sposoby rozszerzania diety maluchów. Jedną z nowatorskich metod jest właśnie metoda BLW.

Czym jest BLW?

BLW to skrót od angielskiego „Baby Led Weaning”. Jest to sposób rozszerzania diety niemowlaków, który zyskuje na całym świecie coraz więcej zwolenników. Tak jest również w naszym kraju. Polskie rozwinięcie skrótu BLW („Bobas Lubi Wybór”) może sugerować nam, na czym polega ten sposób rozszerzania diety. Chodzi bowiem właśnie o to, aby dać dziecku maksymalnie szeroki wybór co do tego, co chce jeść w danym momencie. Metoda ta polega na położeniu przed dzieckiem kilku różnych pokarmów. Ważne, aby były one w takiej formie, aby dziecko mogło samodzielnie wziąć je do ręki, a następnie włożyć do buzi i zjeść. Mogą to być na przykład kawałki ugotowanych warzyw czy mięsa, miękkie owoce czy makaron. Istotą BLW jest to, że dziecko samo wybiera, co chce zjeść i ile. Pamiętajmy jednak, że tę metodę należy stosować wyłącznie u maluchów, które są w stanie samodzielnie siedzieć. Nigdy nie podawajmy dziecku stałych pokarmów w pozycji leżącej lub półleżącej. Istnieje wówczas wysokie ryzyko zakrztuszenia się. Przy metodzie BLW warto zainwestować w specjalne krzesełko, które będzie wyposażone w stolik, na którym będziemy mogli kłaść przygotowane dla dziecka kawałki pożywienia. Powinniśmy spodziewać się tego, że na początku jedzenie może w większości lądować na podłodze. Z czasem jednak będzie coraz lepiej.

Czy zrezygnować z karmienia dziecka łyżeczką na rzecz BLW?

Wiele osób uważa, że metoda BLW ma pozwolić na ominięcie etapu karmienia malucha posiłkami o konsystencji papek. Rezygnują więc z wszelkiego rodzaju musów, zblendowanych obiadków czy kaszek. W rzeczywistości nie trzeba wybierać tylko jednej metody rozszerzania diety dziecka. Możemy je połączyć, aby wzajemnie się dopełniały, co będzie najlepszym rozwiązaniem dla rozwoju malucha. Dzięki BLW dziecko znacznie poprawia swoją motorykę. Maluchy, których rodzice zdecydowali się na tę metodę, rzadziej wykazują w późniejszym czasie brak apetytu. Przy poznawaniu nowych smaków dziecko zapoznaje się także z różnymi kolorami oraz kształtami. Karmienie niemowlaka łyżeczką również ma pewne plusy. Dzięki zbieraniu pokarmu z łyżeczki rozwijają się te mięśnie, które później odpowiedzialne są za prawidłowe mówienie. Przy tradycyjnej metodzie karmienia nie trzeba całego dnia spędzać w kuchni, przygotowując posiłki dla dziecka. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele produktów przeznaczonych właśnie do rozszerzania diety niemowlaka. Jednymi z najbardziej znanych są Gerber Organic, Lupilu czy Bobovita. Gotowym daniom w słoiczkach stawiane są najbardziej restrykcyjne wymagania. Przygotowywane są ze świeżych produktów o najwyższej jakości, a ponadto są lubiane przez dzieci. Widzimy zatem, że najlepszym dla naszego dziecka rozwiązaniem będzie rozsądne połączenie tradycyjnej metody rozszerzania diety z metodą BLW.