Dlaczego trądzik u dorosłych nasila się latem?

Obecnie problem z trądzikiem nie dotyczy tylko nastolatków, lecz pojawia się dopiero po 25 roku życia lub później. Przyczyną tego problemu najczęściej jest nasilony stres, problemy hormonalne, niewłaściwa dieta i pielęgnacja skóry. Niestety lato jest porą roku, w której trądzik może się nasilać.

Latem skóra bardziej się poci.

Zmiany trądzikowe zaostrzają się pod wpływem różnych czynników, a jednym z nich jest wzrost produkcji łoju. Latem skóra bardziej się poci, dlatego u osób, które zmagają się z nadmiernym poceniem, problem z trądzikiem może się nasilać. Wilgotne i gorące powietrze sprzyja powstawaniu zmian skórnych, choć u niektórych osób latem stan skóry może się poprawiać. U 20% osób trądzik nasila się z powodu promieniowania ultrafioletowego. Latem kobiety mogą mieć problemy z cerą, ponieważ nie wykonują makijażu lub ograniczają używanie kosmetyków do makijażu do minimum. Z tego powodu zanieczyszczenia dużo łatwiej osadzają się na skórze i są przyczyną powstawania zmian trądzikowych.

Jaki krem do twarzy z trądzikiem na lato?

Cera trądzikowa wymaga szczególnej uwagi i pielęgnacji o każdej porze roku. Aby uniknąć infekcji i nadkażeń skóry, należy powstrzymywać się od dotykania skóry placami, szczególnie wtedy, gdy skóra jest spocona. Należy chronić skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym, stosując krem do twarzy z wysokim filtrem UV. Cera trądzikowa wymaga stosowania dermokosmetyków i leków przeciwtrądzikowych przez cały rok. Bardzo ważne jest używanie kremów do twarzy z filtrem przy stosowaniu kosmetyków zwalczających trądzik, ponieważ pod wpływem promieni UV, może dojść do przebarwień skóry. Pomimo pocenia się skóry i wytwarzania większej ilości łoju, należy stosować nawilżający krem do twarzy, ponieważ działanie promieni UV i nieregularne stosowanie kremu z filtrem prowadzi do przesuszania skóry twarzy, co nie sprzyja walce z trądzikiem.

Letni makijaż dla kłopotliwej cery.

Makijaż dla cery trądzikowej powinien być wykonywany kosmetykami beztłuszczowymi i matującymi. Bardzo ważne jest, aby wybrać podkład o lekkiej konsystencji, ponieważ zbyt ciężkie podkłady, tworzące efekt tzw. maski mogą pogorszyć stan skóry. Jednocześnie ważne jest, aby podkład był trwały i nie spłynął z twarzy przy pierwszym kontakcie skóry ze słońcem. Dzięki temu makijaż będzie wyglądał świeżo przez długi czas. Aby uniknąć rozprzestrzeniania się bakterii na skórze, należy regularnie myć pędzle i wszystkie potrzebne akcesoria do makijażu, które wymagają czyszczenia. Brudne gąbki i pędzle są bardzo częstą przyczyną złego stanu cery i pojawiania się kolejnych krostek. Nie bez znaczenia ma również sposób demakijażu- latem warto stosować płyny micelarne.