Jak przygotować się na narodziny dziecka?

Przyjście na świat nowego członka rodziny to zawsze ogromne wydarzenie. Pamiętajmy jednak, że trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Spodziewasz się wkrótce dziecka i właśnie kompletujesz dla niego wyprawkę? Zobacz, czy znalazły się w niej niezbędne dla noworodka rzeczy.

Wyprawka dla noworodka – co powinno się w niej znajdować?

Wyprawka dla noworodka powinna być skompletowana przed porodem. Najlepiej robić to stopniowo w trakcie ciąży. Pod koniec drugiego trymestru, ewentualnie na początku trzeciego trymestru ciąży, powinniśmy mieć gotowe już całe wyposażenie dla naszego dziecka. Jednym z pierwszych elementów wyprawki, po jakie sięgają przyszli rodzice, są ubranka dla dziecka. Powinniśmy wyposażyć się w śpioszki, body, skarpetki, dłuższe spodenki, czapeczki, cieplejsze sweterki, a jeśli dziecko ma urodzić się w okresie jesienno-zimowym, będzie potrzebowało także ciepłego kombinezonu. Przed narodzinami malucha powinniśmy zakupić także kilka paczek pampersów w najmniejszym dostępnym rozmiarze. Oczywiście niezbędnym elementem wyprawki noworodka jest łóżeczko i inne podstawowe akcesoria do spania, takie jak pościel, kocyki, rożek czy śpiworek. Aby mieć nad maluchem cały czas kontrolę, warto wyposażyć się także w takie urządzenia, jak na przykład monitor oddechu czy niania elektroniczna. Zapobiegają one nagłej śmierci łóżeczkowej. Niezbędne dla noworodka będą także akcesoria higieniczne, takie jak wanienka, specjalny płyn do kąpieli, krem z filtrem, a także ręczniki. Konieczne będzie także kupienie wózka, nosidełka oraz fotelika samochodowego.

Co zabrać dla noworodka do szpitala?

Torba do szpitala to bardzo ważna kwestia. Już w mniej więcej 36 tygodniu ciąży powinna być spakowana i w pełni gotowa. Dzięki temu nie będzie się stresować, pakując się w ostatniej chwili, np. wtedy, gdy akcja porodowa się już zacznie. Warto zwrócić uwagę na to, aby przyszły tata zapoznał się z zawartością torby, aby wiedzieć, gdzie co jest (szczególnie, jeśli planujecie poród rodzinny). Dla dziecka powinniśmy zabrać odpowiednią ilość pajacyków, śpioszków, czapeczek i skarpetek, a także ręcznik oraz chusteczki nawilżane. Mama powinna wyposażyć się w kilka koszul – porodową, a także takie, które umożliwiają wygodne karmienie piersią. Nie można zapomnieć o ciepłym szlafroku i grubych skarpetach, gdyż po porodzie większość mam bardzo marznie.

Czego potrzebuje świeżo upieczona mama?

Warto pamiętać, że ważna jest nie tylko wyprawka dla noworodka, ale także niezbędne wyposażenie dla świeżo upieczonej mamy. Dzięki pewnym akcesoriom będzie jej znacznie łatwiej zajmować się dzieckiem, a także dojść do siebie po porodzie. Większość mam karmi piersią swoje maluchy. Dlatego też przydatne mogą okazać się specjalne biustonosze do karmienia, a także wkładki laktacyjne, które zabezpieczą bieliznę przed poplamieniem mlekiem. W pierwszych dniach karmienia brodawki kobiety mogą być bardzo wrażliwe, dlatego też zakupmy na nie specjalne osłonki oraz odpowiedni krem. Bardzo przydatny będzie również laktator, dzięki któremu młoda mama będzie mogła odciągać z piersi nadmiar pokarmu.