Jak ułatwić życie osobie starszej?

Codziennie mamy styczność z osobami starszymi, które z powodu wieku stają się coraz bardziej słabe i niedołężne. Seniorzy chcieliby żyć pełnią życia, lecz często ból i inne problemy utrudniają im codzienne funkcjonowanie. Co zrobić, aby choć trochę ułatwić naszym dziadkom i babciom życie?

Okno na świat dla seniora

Osoby starsze narzekają często na samotność. Spędzają całe dnie w domu, nie umiejąc znaleźć sobie ciekawego zajęcia. Warto wyjść naprzeciw potrzebom naszej babci czy naszego dziadka. W prezencie wręczmy seniorowi smartfona, który być może stanie się jego oknem na świat. Wybierajmy modele, które są łatwe w obsłudze, aby nie zrazić starszej osoby. Początkowo warto poświęcić seniorowi więcej czasu i pokazać mu, w jaki sposób korzystać z nowego telefonu. Zainstalujmy w nim kilka aplikacji. Najważniejszą będzie taka, która ułatwi osobie starszej kontakt z najbliższymi. Warto wybrać tę, która będzie miała opcję rozmów wideo. W dzisiejszych czasach jakikolwiek kontakt, nawet na odległość, będzie dla seniora bardzo ważny. Pomyślmy także o którymś z portali społecznościowych, na których osoba starsza może dołączyć do różnorodnych grup, łączących ludzi o konkretnych zainteresowaniach. Być może zawrze w ten sposób nowe znajomości? Warto pamiętać także o aplikacji, która pozwoli zamówić zakupy ze sklepu z dowozem do domu. Dzięki temu senior nie będzie musiał dźwigać ciężkich toreb z supermarketu.

Nakładka na sedes dla seniora i inne ułatwienia

Osoby starsze niekiedy z upływem lat stają się coraz bardziej niedołężne. Często normalne funkcjonowanie w dotychczasowym otoczeniu (nawet we własnym domu) zaczyna seniora przerastać. To, co do niedawna nie było nawet najmniejszym problemem, w wieku starczym może okazać się barierą nie do przejścia. Dlatego, jeśli w naszym otoczeniu mamy osoby starsze, warto zainteresować się warunkami, w jakich one żyją. Często wydaje się, że schludny i wyremontowany dom jest wszystkim, czego starszy człowiek może oczekiwać. Okazuje się jednak, że niekiedy to nie wystarcza. Trzeba dodatkowo wyposażyć go w rozwiązania, które ułatwią życie osobie starszej. Jednym z pomieszczeń, w których jest to najbardziej potrzebne, jest łazienka. To w łazience bowiem zdarza się najwięcej domowych wypadków i jest to całkowicie zrozumiałe. Dla osoby, która ma problemy z poruszaniem się, samo wyjście spod prysznica czy nawet skorzystanie z toalety może okazać się niezwykle trudnym zadaniem. Bardzo popularnym gadżetem, który znacznie ułatwia życie osobom starszym, jest specjalne siedzisko pod prysznic. Dzięki niemu senior będzie mógł codziennie w swobodny sposób zadbać o swoją higienę. Znacznie łatwiej będzie mu wziąć prysznic, siedząc na siedzisku, niż stojąc, szczególnie, jeśli na co dzień ma problemy z poruszaniem się. Dobrą opcją będzie również nakładka na sedes dla seniora. Większość toalet bowiem montowanych jest dzisiaj bardzo nisko, co przyprawia osoby starsze o wiele trudności. Mając problemy z poruszaniem się, trudno jest im usiąść na niski sedes, a jeszcze gorzej jest z niego wstać. Pamiętajmy, aby nakładka na sedes dla seniora wykonana była z trwałych materiałów i aby równomiernie przylegała do muszli klozetowej. Na ścianie przy toalecie możemy zamontować także specjalne uchwyty, które jeszcze bardziej ułatwią życie osobie starszej.

Opieka nad osobą starszą

Wszystkie wyżej wymienione ułatwienia z pewnością znacznie poprawią życie seniora. Pamiętajmy jednak, że żaden gadżet czy rozwiązanie techniczne nie zastąpi osobie starszej prawdziwej opieki i poświęconego jej czasu. Pamiętajmy więc, by regularnie odwiedzać naszych dziadków i spędzać z nimi nieco więcej chwil. Starajmy się codziennie z nimi porozmawiać, choćby przez telefon. Dla seniorów bardzo często bowiem najgorszym problemem stają się nie trudności z poruszaniem się czy bólem, a samotność, która z każdym dniem dokucza im coraz bardziej.