Leki homeopatyczne – co warto o nich wiedzieć?

Leki homeopatyczne mają sporą grupę zwolenników, jak i przeciwników. Stosuje się je jako formę leczenia samodzielnego lub wspomagającego. Najczęściej mają formę granulek, ale można je nabyć również w tabletkach, kapsułkach, kroplach czy maściach.

Czym jest homeopatia? Na czym to polega?

Proces wytwarzania leków homeopatycznych polega na rozcieńczaniu składników aktywnych w roztworze wody (99% części) i potrząsaniu nim. Preparaty te składają się z naturalnych substancji leczniczych – mineralnych, ziołowych i odzwierzęcych. Ich działanie polega na zasadzie podobieństwa, czyli pacjent dostaje środek wywołujący podobne objawy, jak jego choroba. Leki homeopatyczne powinny być podawane wtedy, gdy schorzenie jeszcze się w pełni nie rozwinięte. Lek lepiej zadziała, stymulując układ immunologiczny do walki ze schorzeniem. Stężenie tej substancji jest bardzo małe, dlatego nawet wielu lekarzy nie uznaje  stosowania tych środków terapeutycznych. Spora grupa ludzi ceni sobie jednak homeopatię i sukcesywnie wspiera nimi swoje leczenie. Wystarczy wejść do większości aptek, aby upewnić się w tym przekonaniu.

Na co stosować i jak podawać?

Leki homeopatyczne w większości przypadków mają szeroki zakres stosowania. Inne wspomagają leczenie konkretnego schorzenia, np. kaszlu. Wśród nich można wymienić takie preparaty jak Beladonna, Sambucus niga czy Stodal.  Należy podkreślić, że preparaty te są bezpieczne dla zdrowia, ze względu na niską zwartychw nich składników aktywnych. Dzięki temu mogą zażywać je dzieci i kobiety w ciąży.

Leki homeopatyczne należy przyjmować przynajmniej pół godziny przed posiłkiem lub dwie godziny po jedzeniu. Te mające formę tabletek, umieszcza się pod językiem, nie połyka. Tak damo krople należy przyjmować pod język. Woda, którą popija się leki, musi być przestudzona i przegotowana. Do ich aplikowania służą najlepiej plastikowe łyżeczki, ponieważ metal mógłby osłabić ich działanie. Trzeba też pamiętać o tym, aby nie przechowywać leków homeopatycznych w niskiej lub za wysokiej temperaturze.

Czy leczenie tymi preparatami jest skuteczne i czy aby nie wyzwalają on jedynie efektu placebo? Na te pytania każdy musi sobie odpowiedzieć samodzielnie.