Niezdrowe odżywianie u dzieci i młodzieży

Dzieci i młodzież uwielbiają wszystkie smakołyki – zaczynając od cukierków, batoników, czekoladek, a kończąc na ciastkach. Niestety rodzice dzieci coraz częściej nie mają z tym żadnego problemu i bardzo często udają, że nie widzą w tym żadnego problemu. Jest to oczywiście bardzo niedobre podejście i często jest katastrofalne w skutkach w szczególności dla najmłodszych. Niezdrowe odżywianie niestety nie kończy się tylko na jedzeniu słodyczy. Wszystko tak naprawdę ma znaczenie – także to, co je się przez cały dzień.

Niezdrowe jedzenie, to oczywiście słodycze, ale także wszelkiego rodzaju jedzenie typu fast-food, co oznacza szybko przygotowywane jedzenie. Jedzenie takiego typu dzieci i młodzież mają na wyciągnięcie ręki i jego konsumpcja nie jest absolutnie żadnym problemem. Rodzice i opiekunowie nie kontrolują również bardzo często tego, co jest podawane na obiad. Warzywa są bardzo ważnym elementem w diecie. Zawierają dużo witamin, nie tuczą, a dodatkowo poprawiają ogólne samopoczucie. Owoce także powinny być chętniej spożywane. Są one bowiem idealnym zamiennikiem słodyczy. Opiekunowie dzieci powinni zachęcać dzieci, które mają pod opieką do jedzenia zdrowej żywności. Może być to na przykład przyrządzenie zdrowego dania, ale również zachęcenie do robienia zdrowych posiłków przez dziecko samemu. Niestety wiele dzieci nie będzie zainteresowanych taką opcją, a mogą nawet się bardzo mocno sprzeciwiać – w szczególności, gdy już wcześniej były przyzwyczajone do jedzenia niezdrowych posiłków. Niemniej jednak rodzice powinni stale pilnować swoje pociechy, aby wszystko szło w jak najlepszym kierunku.

Zdrowie jest sukcesem do dobrego samopoczucia i długowieczności – powinno się więc o nie szczególnie dbać. Aktywność fizyczna także jest bardzo ważna przy zdrowym odżywianiu – bez niej nie ma możliwości całkowitego zachowania zdrowia. Codziennie aktywność fizyczna powinna wynosić co najmniej 30 minut – nieważne, czy będzie to bieganie, czy też zwykły spacer po lesie.