O czym warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się antykoncepcję hormonalną?

Antykoncepcja hormonalna uchodzi za jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Większość kobiet, które stosują ten rodzaj antykoncepcji, nie zauważa skutków ubocznych stosowania jej. Jednak przed rozpoczęciem takiej terapii warto zapoznać się ze wszystkimi możliwymi negatywnymi skutkami.

Tabletki antykoncepcyjne- wady i zalety.

Największą zaletą tabletek antykoncepcyjnych jest ich skuteczność, która wynosi 99%. U większości kobiet nie powodują negatywnych skutków dla zdrowia, lecz producenci tabletek ostrzegają o możliwości pojawienia się nudności, bólów głowy, spadku libido, wahań nastrojów, problemów z cerą. Niektóre kobiety stosujące doustną antykoncepcję zauważają zatrzymywanie się wody w organizmie, przez co zwiększa się masa ciała. Do negatywnych skutków stosowania tabletek antykoncepcyjnych zalicza się również nadciśnienie tętnicze oraz zwiększone ryzyko zakrzepicy żył. Kobiety, które z różnych przyczyn mogą obawiać się powstania choroby nadciśnieniowej lub zakrzepicy, najczęściej przyjmują tabletki z niską dawką estrogenów i progesteronu. Poza tym tabletki obciążają wątrobę, a ich skuteczność może być obniżona przez wymioty lub biegunkę.

Wkładka hormonalna domaciczna- jakie ryzyko niesie?

Hormonalna wkładka domaciczna jest skuteczniejsza od tabletek antykoncepcyjnych, a przy tym nie obciąża wątroby i nie trzeba o niej pamiętać tak, jak o połykaniu tabletek. Wkładkę nosi się nawet 10 lat, a po jej wyjęciu można zajść w ciążę już w następnym cyklu. Jednak każda metoda, stosowanie wkładki domacicznej niesie za sobą ryzyko skutków ubocznych. Mogą towarzyszyć bardziej obfite krwawienia miesiączkowe lub ich brak, bolesne miesiączkowanie, krwawienia międzymiesiączkowe. Skutkiem zastosowania wkładki domacicznej hormonalnej są również bóle głowy, bóle brzucha, a także spadek libido. Może również dojść do powstawania stanów depresyjnych lub przyrostu masy ciała. Wadą tej metody antykoncepcji jest z pewnością wysoka cena

Wkładka miedziana alternatywą dla antykoncepcji hormonalnej.

Wkładka miedziana jest zalecana kobietom, które nie chcą lub z różnych powodów nie mogą skorzystać z antykoncepcji hormonalnej. Tego rodzaju wkładka jest wykonana z polietylenu i owinięta jest miedzianym drucikiem. Jony miedzi mają działanie plemnikobójcze, a sama wkładka miedziana sprawia, że śluz w szyjce macicy staje się gęsty, utrudniając plemnikom, przedostanie się do macicy. Jest bezpieczna dla kobiet karmiących piersią, a po jej wyjęciu można zajść w ciążę. Największym minusem wkładki miedzianej jest bolesność brzucha i obfite krwawienia miesiączkowe. Warto wiedzieć o przeciwwskazaniach do stosowania wkładki miedzianej. Są to: obfite krwawienia miesiączkowe, uczulenie na miedź, wady w budowie macicy, endometrioza, choroby nowotworowe piersi, narządu rodnego lub wątroby, a także anemia lub niewyjaśnione krwawienia z dróg rodnych. Minusem jest na pewno wysoka cena założenia wkładki, lecz pamiętając, że można ją nosić nawet do 10 lat, jej koszt okazuje się niższy od comiesięcznego zakupu tabletek antykoncepcyjnych.