Oczy potrzebują wody

Woda musi być spożywana każdego dnia w całkiem sporych ilościach. W innym przypadku już po paru godzinach można zmagać się z silnym odwodnieniem, które negatywnie wpływa na samopoczucie oraz ogólny stan zdrowia. Woda musi być spożywana również w trosce o narząd wzroku.

Dlaczego trzeba dużo pić, żeby mieć zdrowe oczy?

Oczy w bardzo szybkim czasie bardzo negatywnie odczuwają skutki odwodnienia. Jest to związane z tym, że ciało szkliste, czyli galaretowata substancja znajdująca się w gałce ocznej i występująca poza soczewką powstaje przede wszystkim z wody. Kiedy wziąć pod uwagę zewnętrzną stronę oka, pokrywa się ona filmem łzowym, który oznacza cienką warstwę płynu, który w dalszej kolejności jest przesuwany przez rogówkę. Łzy sprawiają, że gałka oczna jest odpowiednio nawilżona, dobrze odżywiona oraz chronią ją przed zanieczyszczeniami oraz ciałami obcymi. Ciała obce, tak samo jak baterie czy wirusy są w stanie wywołać infekcję oraz stany chorobowe.

W momencie, gdy w organizmie zabraknie wody nietrudno jest za zauważyć ten problem przede wszystkim przy pomocy oczu. Osoby odwodnione zaczynają w pierwszej kolejności trzeć oczy, następnie narzekają na suche oczy i przekrwione spojówki. Dodatkowo, oczy stają się bardziej zmęczone, puchną. To właśnie przy pomocy takich sygnałów można śmiało stwierdzić, że człowiek jest odwodniony.

Oczy odwadniają się także na skutek kąpieli w morzu oraz na basenie. Jest to związane z obecnością soli oraz chloru, które negatywnie wpływają na kondycję narządu wzroku. Sprawiają one, że oczy stają się bardziej wrażliwe oraz zaczerwienione. Jeszcze gorsza sytuacja ma miejsce, kiedy do oczu dostaną się występujące w morzu drobnoustroje bądź bakterie. Są one winne zapaleniom spojówek, zapaleniom rogówki, światłowstręcie oraz innym problemom z widzeniem. Leczenie takich dolegliwości nie należy wcale do łatwych, a do tego jest to terapia czasochłonna, która sprawia, że wakacje są poniekąd zrujnowane.

Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia, a w tym przypadku będzie to noszenie okularów ochronnych. Szybkim rozwiązaniem w trakcie zmagania się z problemami oczu jest czysta woda. W sytuacji, kiedy coś dzieje się nie tak z oczami należy w pierwszej kolejności nalać nieco letniej wody do rąk oraz zamoczyć w nich twarz. Wedy delikatnie i powoli należy otworzyć oczy i mrugać nimi. Taki zabieg sprawi, że ciało obce znajdujące się w oku powinno zostać usunięte. Można także zastosować kompres z gazy, którą należy w pierwszej kolejności zamoczyć w zimnej wodzie, a następnie umieścić na powiekach. Zimna woda sprawia, że naczynia krwionośne obkurczają się, dzięki czemu oko stanie się lepiej nawilżone.

Woda jest niezwykle ważna i umożliwia zachowanie zdrowych oczu, które odpowiadają przede wszystkim dobre widzenie. Z tego względu woda powinna być picia przez cały dzień, od rana do nocy w całkiem sporych ilościach.