Jeszcze do niedawna, rękawiczki jednorazowe kojarzone były przede wszystkim z gabinetem lekarskim albo z wizytą u kosmetyczki. Jak wiele zmieniło się przez kilka miesięcy? Dziś niemal każdy dba o to, aby w przestrzeni publicznej mieć założone rękawiczki.
Czy rękawiczki chronią przed zakażeniem?
Widok rękawiczek lateksowych u pracowników sklepów nie jest już niczym dziwnym. Wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko zakażenia wirusem, warto zabezpieczać się na wszelkie możliwe sposoby. Normą stało się wchodzenie w przestrzeń publiczną w maseczce (albo jednorazowej, albo wielokrotnego użytku) oraz w rękawiczkach. O swoje bezpieczeństwo w taki sposób powinien dbać każdy, choć nie da się ukryć, iż najbardziej wyczulone powinny być osoby starsze, u których występują choroby przewlekle mające istotny wpływ na obniżenie odporności organizmu.
O czym pamiętać nosząc rękawiczki?
Wielu ekspertów jest zdania, iż to między innymi dzięki rękawiczkom udaje się znacznie zmniejszyć tempo rozprzestrzeniania się wirusa między ludźmi. Należy jednak podkreślić, iż rękawiczki będą skuteczne tylko wówczas, gdy człowiek będzie pamiętał o innych zasadach bezpieczeństwa. Ochrona przez rękawiczki jednorazowego użytku nic nie da, jeżeli dłonie w takich rękawiczkach będą miały kontakt z twarzą. Bezwzględnie należy zatem takiego kontaktu unikać. Zwrócić uwagę należy także na to, jaki jest rozmiar rękawiczek oraz w jaki sposób trzeba je ściągać. Gdy nie można zabezpieczyć się rękawiczkami, to jak najczęściej trzeba myć ręce pod bieżącą wodą z mydłem.
Jak odpowiednio dobrać rękawiczki jednorazowe?
Jeżeli chodzi o rękawiczki jednorazowe, to kluczowe znaczenie ma nie tylko rodzaj materiału, z jakiego zostaną wykonane, ale także ich wielkość. Rękawiczki do jednorazowego użytku powinny być dobrze dopasowane. Oznacza to, iż zarówno za małe jak i za duże rękawiczki mogą nie spełniać swojej funkcji ochronnej w wystarczający sposób. Każde rękawiczki na swoim opakowaniu powinny mieć oznaczenie rozmiaru, przeważnie zaczyna się ono od najmniejszego – S, do największego – XL. Niektórzy producenci mają w swojej ofercie tak małe rękawiczki, iż są one dobre nawet na dziecięcą dłoń.
Rękawiczki jednorazowe – jak bezpiecznie je ściągnąć?
Ten, kto uważa, iż dzięki rękawiczkom jednorazowym można znacznie zmniejszyć przenoszenie się wirusa, ma rację. Jednak trzeba pamiętać, iż rękawiczki tego rodzaju spełniają swoją funkcję tylko wówczas, gdy są używane w odpowiedni sposób. Niebagatelne znaczenie ma chociażby sposób zdejmowania rękawiczek. Jeżeli zostaną one ściągnięte niewłaściwie, to ryzyko transmisji wirusa zamiast maleć, to drastycznie wzrośnie. Trzeba rękawiczki ściągać w taki sposób, aby uniknąć dotykania ich zewnętrznej strony. Najlepiej jest je zwinąć od brzegu i od razu wyrzucić do koszta, tak by nie miały kontaktu z innymi przedmiotami, na których groźny wirus mógłby się utrzymywać przez kilka kolejnych godzin.