Ważne wskazówki dla budujących masę mięśniową

Zbudowanie masy mięśniowej jest możliwe i osiągalne, jeśli będziemy ściśle trzymać się określonych zasad. Przede wszystkim trzeba jeść, a posiłki powinny składać się z węglowodanów, białka i tłuszczy, w odpowiednich proporcjach. Podczas budowania masy mięśniowej nie ma miejsca na wymówki.

Węglowodany i tłuszcze równie ważne, jak białko.

Budowanie masy mięśniowej wielu osobom kojarzy się ze spożywaniem dużej ilości białka. Owszem, białko jest potrzebne do budowania wszystkich tkanek organizmu, w tym tkanki mięśniowej, lecz nie należy spożywać więcej białka, niż jest na nie indywidualne zapotrzebowanie. Przyjmuje się, że organizm potrzebuje 1,62 gramów białka na kilogram masy ciała dziennie. Nadmiar białka może prowadzić do upośledzenia metabolizmu białek mięśniowych.

Nie wolno zapominać o węglowodanach, które są bardzo istotne podczas budowania masy mięśniowej, ponieważ napełniają mięśnie glikogenem, dzięki któremu mięśnie mają energię, by rozbudowywać muskulaturę. Poza tym glikogen pompuje do mięśni wodę, przez co stają się one większe i pełniejsze. Jeśli poziom glikogenu jest zbyt niski, organizm rozbija komórki mięśniowe, aby pozyskać z nich energię.

Tłuszcze powinny stanowić około 20-30% zapotrzebowania energetycznego w okresie budowania masy mięśniowej. Ważne jest, by źródłem tłuszczy w diecie były np. tłuste ryby, oliwa z oliwek, orzechy włoskie. Dzięki tłuszczom w diecie, w organizmie występuje wyższy poziom testosteronu, który jest najważniejszym z hormonów anabolicznych, czyli stymulujących wzrost komórek mięśniowych.

Nie zapomnij o nawadnianiu!

Organizm ludzki składa się z około 75% z wody, dlatego prawidłowe odżywianie nie może odbywać się bez nawadniania. W ciągu dnia zaleca się wypijać przynajmniej 2 litry wody, a w dni treningowe o 1 litr więcej.

Ważna jest nadwyżka kaloryczna.

Warto wiedzieć, że dieta budująca masę mięśniową powinna uwzględniać nadwyżkę kaloryczną. Bez niej raczej nie ma możliwości osiągnąć żadnych przyrostów mięśni. Trzeba jednak pamiętać, że w dalszym ciągu należy spożywać zdrowe produkty. Aby określić dzienne zapotrzebowanie energetyczne, najlepiej skonsultować się z dietetykiem lub wykwalifikowanym trenerem.

Odżywki białkowe, kreatyna, czy sarsaparilla to suplementy polecane dla budujących masę.

Wielu trenerów i dietetyków zaleca stosowanie suplementów diety, które wspomogą organizm w budowaniu masy mięśniowej. Najbardziej popularne są preparaty z białkiem, węglowodanami i kreatyna, która dostarcza energii i pobudza tkanki do rozrostu.

Zioła kolcorośli, inaczej nazywana sarsaparilla to roślina, która między innymi wykazuje właściwości wspomagające wzrost tkanki mięśniowej. Sportowcy, kulturyści, czy osoby chcące poprawić swoją sylwetkę, bez obaw mogą sięgnąć po preparat na bazie tej rośliny. Sarsaparilla zawiera szereg minerałów i witamin, które wzmacniają organizm, a także sasrapogeniny, które mają działanie podobne do testosteronu.