Wybielanie zębów w domu czy u stomatologa?

Piękny uśmiech jest wizytówką każdego człowieka. Wielu z nas jednak rzadko się uśmiecha ze względu na kolor swoich zębów. Niekiedy są one odbarwione, co może mieć różne przyczyny. W jaki sposób wybielić nasze uzębienie i gdzie zrobić to najlepiej – samodzielnie w domu czy u sprawdzonego stomatologa?

Przyczyny odbarwiania się zębów

Być może pamiętasz, że jeszcze niedawno Twoje zęby były białe. Dlaczego z czasem żółkną i odbarwiają się? Wpływa na to wiele czynników. Na niektóre mamy wpływ, na inne niezupełnie. Jedną z najczęstszych przyczyn żółknięcia zębów jest to, jaką trzymamy dietę. Pewne produkty bowiem silnie odbarwiają naszą płytkę nazębną. Jeśli chodzi o napoje, to z pewnością będzie to zarówno kawa, jak i herbata, ale także kolorowe napoje. Również niektóre posiłki mogą wpływać na kolor naszych zębów. Silnie barwiące są na przykład jagody czy wiśnie. Z żółknięciem zębów mają problem nałogowi palacze tytoniu. Często przypadłość tę może powodować również przyjmowanie niektórych leków, szczególnie, jeśli chodzi o tetracyklinę zażywaną we wczesnym dzieciństwie.

Wybielanie zębów w domu – sposoby

Zęby możemy wybielić o kilka tonów samodzielnie w domu. Istnieje wiele metod, dzięki którym możemy uzyskać zadowalające nas efekty. Pamiętajmy jednak, że wybielanie zębów w domu to dość poważne przedsięwzięcie. Przy korzystaniu z jakiegokolwiek sposobu należy być maksymalnie ostrożnym. Niekiedy bowiem samodzielne wybielanie zębów może się skończyć tym, że ich stan się pogorszy, staną się nadwrażliwe, a co za tym idzie – będziemy odczuwać ich ból, na przykład przy piciu czegoś zimnego lub gorącego. Najprostszą metodą jest stosowanie wybielających past do mycia zębów, których nie powinniśmy używać dłużej niż 2 miesiące, aby nie uszkodzić szkliwa. W domu stosować możemy również paski wybielające, których używa się zwykle 2 razy dziennie. Są one nasączone specjalnym żelem. Kolejny sposób, to nakładki na zęby, które pod wpływem ciepła stają się plastyczne, dzięki czemu wykonujemy w nich samodzielnie odcisk swojego uzębienia. Następnie na gotowe odciski aplikujemy wybielający żel i stosujemy je na górną i dolną szczękę 2 razy dziennie.

Wybielanie zębów u stomatologa

Usługa wybielania zębów u stomatologa z pewnością będzie droższa niż wybielanie zębów w domu. Być może jednak będzie ona bezpieczniejsza. W gabinecie stomatologicznym na nasze zęby nałożona zostaje specjalna substancja wybielająca. W zależności od jej rodzaju i naszych potrzeb, może być ona również naświetlana. Specjalista odpowiednio zabezpieczy nasze dziąsła, dzięki czemu istnieje małe ryzyko ich uszkodzenia. W przypadku wybielania domowego nie mamy już takiej pewności. Efekt wybielania zębów u stomatologa jest zazwyczaj bardzo zadowalający. Wiele osób poleca tę metodę, ponieważ rezultaty możemy zobaczyć bardzo szybko. Przez około 3 dni po wybielaniu pacjent powinien stosować tzw. białą dietę, a więc unikać produktów, które mogłyby zabarwić jego płytkę nazębną.