Ósemki, inaczej zwane zębami mądrości sprawiają więcej kłopotów, niż korzyści. Dzieje się tak, ponieważ wyrzynają się, sprawiając ból, w dodatku bardzo wolno i często w nieprawidłowy sposób. Gdy już wyrosną, często okazuje się, że atakuje je próchnica i jest konieczne ich usunięcie. Jak temu zaradzić?
Problem tkwi w położeniu ósemek.
Zęby mądrości są umiejscowione daleko- na samym końcu szczęki. Jest to miejsce trudno dostępne do czyszczenia, dlatego na ósemkach najczęściej zalega płytka nazębna, która prowadzi do powstawania próchnicy. Tak naprawdę tylko u niewielu posiadaczy ósemek, nie ma potrzeby ich leczenia lub usunięcia. Powodem do usunięcia ósemki jest zaawansowana próchnica, ponieważ w przypadku tego zęba i jego umiejscowienia, leczenie kanałowe jest niemożliwe do wykonania. Zdarza się również, że ósemki powodują nacisk na pozostałe zęby, przez co mogą one zacząć się krzywić lub ranić policzek. Usunięcie ósemki nie należy do najłatwiejszych zadań- problemem znowu jest jej położenie oraz ból i uczucie rozpierania szczęki podczas zabiegu. Niekiedy konieczny jest zabieg chirurgiczny usunięcia ósemki.
Pericoronitis częstym problemem dotyczącym ósemek.
Oprócz rozwijającej się próchnicy zębów mądrości częstym problemem jest pericoronitis, czyli tkanka wokół zęba ze stanem zapalnym. Jest to zjawisko typowe dla ósemek, które wyrżnęły się nie do końca. Wtedy bardzo często zostaje fałdka dziąsła, pod którą zbierają się resztki jedzenia, a tym samym jest to idealne miejsce do rozwoju bakterii. Miejsce to może być bolesne, opuchnięte, a rozwojowi bakterii towarzyszy nieprzyjemny zapach z ust. Gdy dokładne czyszczenie i leczenie antybiotykiem nie pomaga w tym problemie, konieczne może okazać się usunięcie fałdki.
Jak prawidłowo dbać o ósemki?
Podstawowym zabiegiem higienicznym jest oczywiście mycie zębów przy użyciu pasty chroniącej przed próchnicą np. Blendamed, Elmex, Colgate. Jednak nawet dwu lub trzykrotne mycie zębów w ciągu dnia nie wystarczy, by właściwie zadbać o zęby mądrości. Warto korzystać z nici dentystycznych oraz stosować antybakteryjne płyny do płukania jamy ustnej, ponieważ dotrą one tam, gdzie szczoteczka nie dosięgnie. Aby skutecznie zapobiec próchnicy ósemek i innych zębów, a jednocześnie zadbać o zdrowie dziąseł zalecane jest stosowanie irygatora, który dotrze do trudno dostępnych miejsc oraz wzmocni dziąsła poprzez masaż.
Nie bez znaczenia jest rodzaj używanej szczoteczki do zębów. Najlepsza będzie szczoteczka soniczna, która jako jedyna jest w stanie dokładnie wyczyścić każdy ząb po kolei. Używanie tego typu szczoteczki pozwala na maksymalne usunięcie płytki nazębnej, która jest główną przyczyną powstawania próchnicy zębów. Zwracając szczególną uwagę na ósemki, najlepiej wyposażyć się w specjalną końcówkę jednopęczkową, która jest w stanie idealnie wyczyścić najtrudniej dostępne miejsca, w tym okolice ósemek.