Gdy wśród domowników pojawia się osoba z niepełnosprawnością fizyczną konieczne okazuje się dostosowanie wszystkich pomieszczeń do jej specyficznych potrzeb. O ile w dużym domu jest to dość proste zadanie, to w mieszkaniu w bloku (szczególnie o małym metrażu) staje się to bardziej skomplikowane.
Wanna dla niepełnosprawnych i inne udogodnienia w łazience
Jednym z najważniejszych pomieszczeń, które należy dostosować do potrzeb osoby z niepełnosprawnością fizyczną jest łazienka. Musimy bowiem sprawić, aby codzienne dbanie o własną higienę nie było dla niepełnosprawnego męczarnią. Dużo łatwiejszym niż dostosowywanie łazienki pod osobę niepełnosprawną jest zorganizowanie całego tego pomieszczenia od podstaw. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, a dodatkowo ogranicza nas mały metraż blokowego mieszkania, musimy skorzystać z nieco mniej inwazyjnych, lecz ciągle bardzo ułatwiających życie osobom niepełnosprawnym rozwiązań. Osobom, które mają kłopot ze sprawnym poruszaniem się poleca się zazwyczaj prysznic. Powinien on być wyposażony w specjalne krzesełko, a także pozbawiony wysokiego brodzika. Jeśli jednak w naszym mieszkaniu znajduje się wanna i nie jesteśmy w stanie zamienić jej na prysznic, możemy dostosować ją nieco do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Wanna dla niepełnosprawnych powinna być przede wszystkim wyposażona w wygodne siedzisko. Osoba niepełnosprawna bowiem nie jest w stanie samodzielnie utrzymać się w wannie, której powierzchnia jest najczęściej bardzo śliska. Siedzisko zagwarantuje natomiast stabilność i bezpieczeństwo dla niepełnosprawnego podczas kąpieli. Wanna dla niepełnosprawnych musi obowiązkowo być wyposażona także w specjalne uchwyty, które ułatwiają takim osobom podnoszenie się oraz siadanie. Uchwyty także powinny być wykonane z tworzywa, które nie staje się pod wpływem wody śliskie – w przeciwnym razie bardzo łatwo o wypadek podczas kąpieli. Profesjonalna wanna dla niepełnosprawnych powinna posiadać specjalne drzwiczki, które ułatwią osobie niepełnosprawnej wchodzenie do niej. Wysoki próg wanny jest bowiem jednym z najbardziej uciążliwych dla niepełnosprawnego elementów w łazience.
Kuchnia dla osób niepełnosprawnych
Elementy ułatwiające życie osobom z niepełnosprawnością fizyczną możemy wykorzystać także w kuchni. Jeśli chcemy, aby niepełnosprawny potrafił sam poradzić sobie z przygotowywaniem dla siebie posiłków, musimy dostosować przede wszystkim wysokość blatów. Powinny być one usytuowane nieco niżej niż w standardowej kuchni ze względu na to, że osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim powinna mieć możliwość korzystania z nich. Ponadto najbardziej wygodnym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z dolnych szafek i pozostawienie pustej przestrzeni pod blatami. Takie rozwiązanie również bardzo ułatwia życie osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim. Szafki górne nie powinny być umieszczone zbyt wysoko – osoba niepełnosprawna powinna mieć możliwość dosięgnąć rzeczy, które się w nich znajdują. Ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie szafek, które opuszczają się za pomocą mechanizmu elektrycznego. Choć z pewnością sposób ten jest niezwykle wygodny i pomocny dla osoby niepełnosprawnej, to wciąż pozostaje on dość drogi. Z pewnością zwykłe szafki usytuowane nieco niżej, niż w standardowej kuchni równie dobrze zdadzą egzamin. W kuchni powinniśmy zwrócić też uwagę na to, aby zapewnić osobie niepełnosprawnej dużą przestrzeń. Wózek inwalidzki zajmuje bowiem dość sporo miejsca, a osoba poruszająca się na nim powinna mieć możliwość swobodnego poruszania się na nim, wykręcania i zawracania. W przeciwnym razie przygotowywanie posiłków nie będzie dla niej przyjemnością, a niestety męczącym obowiązkiem.