Jak jeść, by się nie przejeść? Porady dla łakomczuchów

Obżarstwo to problem, który nie dotyczy jedynie osób mających nadwagę, lecz także osób o prawidłowej masie ciała. W obu przypadkach skutki przejadania się są nieprzyjemne i groźne dla zdrowia. Niestrawność, wzdęcia, zgaga i wyrzuty sumienia to niektóre z negatywnych skutków przejedzenia.

Żołądek mieści dwie garście jedzenia.

Każdy, kto ma problem z przejadaniem się, powinien sobie uświadomić, że żołądek nie jest z gumy i nie jest w stanie pomieścić więcej jedzenia niż dwie garście. Zanim żołądek zacznie trawić pokarm, musi minąć około 2 godziny. Dopiero wtedy objętość treści żołądkowej zaczyna się zmniejszać. Gdy żołądek zostanie zapełniony w całości, pojawia się dyskomfort i uczucie niestrawności. Towarzyszą również wzdęcia, gazy, a nawet odbijanie lub zgaga. Odżywianie się w taki sposób przez dłuższy czas, grozi nie tylko otyłością, ale także schorzeniami układu pokarmowego np. chorobą refluksową.

Zioła szwedzkie pomogą w kłopotliwych dolegliwościach żołądkowych.

Zioła szwedzkie to mieszanka 11 ziół leczniczych, które mają szerokie zastosowanie np. w leczeniu zapaleń gardła, układu oddechowego oraz w łagodzeniu bólów głowy, menstruacyjnych. Osoby, którym zdarza się od czasu do czasu lub trochę częściej zjeść za dużo np. podczas świąt, lub imprez, gdzie stół jest obficie zastawiony, powinny mieć w swojej apteczce zioła szwedzkie, ponieważ pomagają w zwalczaniu wzdęć, zaparć, kolek i niestrawności. Z ziół szwedzkich wykonuje się nalewkę lub okłady do stosowania na skórę.

Jak zjeść tylko tyle, ile potrzeba?

Jednak, zamiast szukać sposobów leczenia skutków przejadania się, najlepiej zacząć jeść tyle, ile potrzebuje organizm do prawidłowego funkcjonowania. Przede wszystkim trzeba zacząć jeść wolniej, tylko wtedy do mózgu trafi informacja o tym, że organizm jest już nasycony. Jedząc szybko, zjadamy zdecydowanie więcej. Bardzo ważne jest regularne spożywanie posiłków, co około trzy godziny i niepodjadanie pomiędzy nimi. Nie wolno doprowadzać do skrajnego wygłodzenia, ponieważ wtedy szansa na przejedzenie się, jest bardzo duża. Warto się skupić na spożywaniu pokarmu, nałożyć odpowiednią porcję na talerz i usiąść przy stole, by spokojnie zjeść. Jedzenie w pośpiechu, czy przed telewizorem jest niekorzystne, ponieważ wtedy można się przejeść.

Poza tym zaleca się jeść produkty bogate w błonnik, ponieważ zapewnia szybsze uczucie sytości oraz pobudza pracę jelit. Chcąc zadbać o układ trawienny, trzeba zjadać bakterie probiotyczne, które są zawarte w jogurtach i kiszonkach.