Jak skutecznie dbać o biały uśmiech?

Białe, lśniące zęby to nie tylko walor estetyczny, ale przede wszystkim przesłanka o dobrym stanie zdrowia. Trzeba włożyć sporo wysiłku w to, aby mimo upływających lat zęby pozostały śnieżnobiałe, zwłaszcza, że na zmianę ich zabarwienia wpływ może mieć szereg różnych czynników.

Naturalnie białe zęby, a kolor szkliwa

Matka Natura, czy też genetyka, w zależności od tego, co kto preferuje – obdarzają nas różnymi przymiotami. Jedna osoba będzie wysoka i dobrze zbudowana, a inna będzie miała naturalnie białe i lśniące zęby. Biel bieli jest nierówna. Nawet jeżeli ktoś stroni od używek i regularnie pielęgnuje uzębienie różnymi preparatami, to może okazać się, iż po prostu taki jest jego urok, że ma nieco bardziej kremowy kolor zębów.

Odcień uzębienia, a procesy starcze

Organizm człowieka starzeje się z każdym rokiem, co dla nikogo nie powinno być większą tajemnicą. Im człowiek starszy, tym jego skóra ma mniej kolagenu, przez co staje się mniej jędrna oraz pojawiają się na niej zmarszczki. Upływający czas odznacza swoje piętno także na uzębieniu. Zęby są coraz słabsze, zaczynają się kruszyć, a także szarzeć. Proces ten jest naturalny i niezwykle trudny do całkowitego zatrzymania, co oczywiście nie oznacza, żeby zupełnie sobie ten temat odpuścić. Na rynku produktów kosmetycznych nie brakuje specyfików, dzięki którym można przywrócić naturalną biel zębów. Istotna jest także zdecydowana zmiana nawyków.

Dlaczego zęby zmieniają swój kolor?

Przyczyn, dla których zęby zmieniają swój kolor, jest wiele. Wspomniany wyżej upływ czasu jest tylko jednym z winowajców i to takim, na którego człowiek nie za bardzo ma wpływ. Jest jednak w życiu cała masa innych czynników powodujących zmianę kolorytu szkliwa na zębach, na które   jak najbardziej ma wpływ.

Wystarczy wspomnieć w tym przypadku o diecie i różnego rodzaju używkach. Niektóre produkty niekorzystnie wpływają na szkliwo, powodując jego ciemnienie. Papierosy, kawa czy mocna herbata, to tylko część produktów, na które należy uważać w sposób szczególny. Również czerwone wino może okazać się w tym aspekcie szkodliwe.

Jak przywrócić zębom naturalną biel?

Nawet jeżeli ktoś przez lata zaniedbywał swoje zęby, to jeszcze nic straconego. Dzięki produktom dostępnym w aptekach można samodzielnie przywrócić zębom biały wygląd. Paski wybielające blend a med, paski Crest 3d czy Biała Perła, to zaledwie kilka propozycji w tym zakresie.

Jest jeszcze jeden sposób na przywrócenie zębom idealnie białego koloru, a mianowicie zabieg wybielania zębów przeprowadzany w gabinecie dentystycznym. Możliwości jest kilka – piaskowanie zębów czy ich wybielanie przy użyciu specjalnych lamp. Każdy z nich cechuje się inną długością trwania i inną skutecznością.

Chcąc znacznie zwiększyć prawdopodobieństwo tego, iż zęby będą idealnie białe do późnej starości, warto już za młodu zmienić swoje nawyki żywieniowe, odstawić używki, zadbać o domową pielęgnację zębów oraz od czasu do czasu odwiedzić gabinet dentystyczny