Karmienie dziecka jest niezwykle ważne, gdyż umożliwia właściwy rozwój oraz brak problemów zdrowotnych. Właśnie dlatego smoczek do butelki powinien być dobrany zgodnie z potrzebami oraz wiekiem, gdyż tylko w takiej sytuacji nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie – ułatwi rodzicom opiekę, a niemowlakowi jedzenie.
Smoczek do butelki – na co zwracać uwagę?
Smoczek do butelki to trudny wybór, o czym przekonuje się każdy rodzic, który udaje się do sklepu. Oferowane produkty różnią się ceną, materiałem, wielkości, twardością, kształtem dziurki oraz typem odpowietrzania. Wszystkie cechy smoczka należy dokładnie przeanalizować, gdyż dziecko w pierwszych miesiącach życia musi przyzwyczaić się do całkiem nowych warunków, a właściwie dobrany sprzęt na pewno mu to ułatwi. Pociecha musi skoordynować ssanie, oddychanie i połykanie. Badania i obserwacje pokazały, że w ciągu jednej minuty dziecko wykonuje od 50 do nawet 80 taktów ssania, jednak pokarm połykany jest w równych odstępach czasu. Dochodzi do tego oddychanie. Aby cały proces żywienia mógł przebiegać bez większych problemów, wymagane jest odpowiednie ukształtowanie buzi, układ nerwowy, krążenia i oddechowy także muszą być właściwie rozwinięte. Odpowiedni smoczek do butelki powinien umożliwić najadanie się, ale jednocześnie dziecko ma wykonać pewnego rodzaju prace, które dobrze wpływa na dalszy rozwój.
Jedzenie z butelki jest dla dziecka łatwe i przyjemne, ale nie oznacza to wcale, że jest to rozwiązanie lepsze i zdrowsze. Jeśli dziurka jest za duża, albo smoczek niewłaściwie dobrany, proces ssania jest utrudniony, dlatego w przyszłości można spodziewać się problemów z mową. Pewien trud towarzyszący ssaniu z butelki sprawi, że jednocześnie pracuje aż 40 mięśni biorących udział w nauce żucia oraz mowy. Dodatkowo zmniejsza to ryzyko ulewania i kolek (niemowlę połyka mniejsze ilości powietrza).
Dobór smoczka ze względu na wiek dziecka
Producenci smoczków doskonale zdają sobie sprawę, że rodzice dobierają je ze względu na wiek dziecka. Jeśli jest za mały może stać się przyczyną wielu problemów w przyszłości, a mianowicie utrudni picie z kubka, gryzienie, a w najcięższych przypadkach mogą pojawić się problemy z pracą warg. Dzieciom cieknie ślina z ust i nie są w stanie tego opanować. Smoczek do butelki, który nie odpowiada wiekowi dziecka, zwiększa szansę występowania seplenienia.
Jeśli smoczek jest zbyt miękki, sprawia, że usta dziecka nie układają się właściwie, co sprawia, że mleko jest wyciskane, a nie ssane. W trakcie jedzenia występują problemy z połykaniem, oddychaniem i powodują szereg komplikacji w późniejszej nauce samodzielnego jedzenia i picia.
Zbyt twardy smoczek niekorzystnie wpływa na mięśnie i prowadzi do ich obciążenia. Dziecko niechętnie je, męczy się, wydaje dziwne dźwięki w trakcie ssania oraz szybciej oddycha. Wiąże się to również z małym przyrostem wagi, gdyż źle dobrany smoczek do butelki nie zaspokaja głodu odczuwanego przez maluszka.